Nødetatene ble varslet om ulykken ved 04.35-tiden.
Ulykken har skjedd langs E16 mellom Hervakrysset og det gamle terminalbygget ved Gardermoen.
– Front mot front-ulykke mellom to personbiler. Det satt en person i hver bil da ulykken skjedde. Det skal være snakk om personskader, sier operasjonsleder Finn Håvard Aas i Øst politidistrikt kort tid etter ulykken.
Alvorlig skadd
Det er 70-sone på stedet. En mann og en kvinne er fraktet til sykehus.
– Den ene personen er fløyet til Ullevål sykehus med alvorlige skader, mens den andre er kjørt til Ahus med det som betegnes som lettere skader, sier politiets innsatsleder Bjørn Christian Willersrud på stedet.
Begge kjøretøyene ble påført store materielle skader under ulykken.
Veien ble stengt
Politiet mener å ha et klart bilde av hva som har skjedd.
– Vi har et klart bilde av hendelsesforløpet, men det er for tidlig å si noe om hvorfor den ene bilen kom over i motsatt kjørefelt. Det er ikke gjennomført avhør av de involverte, men det vil bli gjort i ettertid, sier Willersrud.
Veien ble stengt som følge av ulykken, men ble ved 05.35-tiden åpnet for trafikk med manuell dirigering.