En aldri hvilende May gikk i bresjen for «Redd akutten», og kampanjen hun satte i gang, samlet inn 40000 underskrifter i 2005. Og akuttfunksjonen ved sykehuset lever i beste velgående i dag.

Dette ble starten på Glåmdalens årvisse kåring. De neste åra har en hel rekke glåmdøler gjort seg fortjent til prisen. Nå vil vi ha ditt forslag på hvem som peker seg ut som kandidater for året 2020, som vi legger bak oss.


– Det har jo vært et spesielt år, med mange som har gjort en stor frivillig innsats lokalt når det gjelder koronaepidemien. Men det er helt sikkert også flere andre som har gått foran med et godt eksempel i ulike situasjoner, eller gjort en viktig innsats for sine medmennesker. Det kan være over lengre tid, eller en spesiell hendelse eller måte man har stilt opp på, sier Glåmdalens sjefredaktør Thor Sørum-Johansen.

Vet du om noen som du synes fortjener å bli nominert? Send i så fall ditt forslag på e-post til sjefredaktøren – [email protected] innen 20. desember.

Prisen kan ikke tildeles en organisasjon, klubb eller lignende, den skal være personlig.

Prisvinneren får en pengegave på 10.000 kroner og et spesialdesignet trofé produsert av Magnor glassverk.

Vanligvis deles Årets glåmdøl ut på Glåmdalens årvisse artistgalla i februar, men med den situasjonen vi er inne i med koronapandemien, blir det ingen artistgalla i 2021.

Her har du listen over tidligere vinnere av prisen Årets glåmdøl. Som du ser, er det en god blanding av ildsjeler, noen som har utmerket seg over tid, satt Kongsvinger på kartet på positivt vis, eller noen som har gjort en ekstraordinær innsats:

  • 2005 May Sønsterud
  • 2006 Even Wiger
  • 2007 Øivind Roos
  • 2008 Haagen Haagensen
  • 2009 Henrik Mohn
  • 2010 Tony Bekkengen
  • 2011 Levi Henriksen
  • 2012 Sten Morten Taugbøl
  • 2013 Bjørn Olav Rønhovde
  • 2014 Trond Hagerud
  • 2015 Karen Brodahl
  • 2016 Thomas Ramstad
  • 2017 Johny Gullaker Johnson
  • 2018 Tom Stræte Lagergren (Matoma)
  • 2019 Sonny Økstad

Her er saken med fjorårets vinner, Sonny Økstad. Hun ble hyllet for sin iherdige innsats for frivillighetsarbeid, særlig innen håndballen i Grue i en mannsalder. Sonny var alvorlig syk, men tok imot prisen med humor og glimt i øyet under Artistgallaen i Rådhus-Teatret i februar 2020. Hun døde senere i år.

Rause mor Sonny er årets Glåmdøl