Blir ordfører med Høyre-hjelp

Med støtte fra Venstre og Senterpartiet, sikrer Høyre og Arbeiderpartiet seg flertallet og makten. Det kan bety at Arve Bones fortsetter som ordfører.

DISKUSJON | Si din mening!

Publisert 20.09.2007 kl 22:00 Oppdatert 21.09.2007 kl 08:30

Tips en venn på e-post:

...
...
VIL HA AP MED: Høyre-front Pernille Egeberg er en av de sentrale aktørene i forhandlingene med Ap om en samarbeidsavtale. FOTO: FREDE Y.ERIKSEN
...
BEKREFTER: ? Vi har gjennom flere saker vist at vi samarbeider godt med de tre partiene, sier Arve Bones (Ap).
...
ER MED: Margrethe Haarr (Sp). FOTO: BÅRD ENGH
...
ER MED: Anne Rikvold Jess (V). FOTO: BÅRD ENGH

Pernille Egeberg, en av arkitektene bak den nye flertallskoalisjonen, og sentral aktør i forhandlingene den borgerlige blokken har ført med Ap, bekrefter den nye politiske konstellasjonen.

Hun forsvarer den med de fire samarbeidspartienes felles ønske om et solid og bredt politisk fundament, som sikrer handlekraft og forutsigbarhet. De tre borgerlige partiene og Ap vil sammen ha et flertall på 18 av kommunestyrets 33 representanter.

Har fått gjennomslag

– Hva tror du Høyres velgere synes om at partiet lar sjansen til borgerlig flertall og ordførerposisjonen gå fra seg?

– Høyre har spesielt det siste året, med Aps støtte fått gjennomslag for flere av våre saker. Sp og Venstre har vi samarbeidet godt med i hele perioden, og det skal vi fortsette med, sier Egeberg. Hun er heller usikker på om et kompaniskap med Frp, eventuelt også pensjonistene ville sikret samme solide stabilitet.

Egeberg mener hensynet til hva kommunen er best tjent med har vært tungveiende og viktigere enn posisjoner. I den nye koalisjonen er Ap fortsatt det største partiet En varaordførerplass er heller ikke å forakte.

Ikke helt i mål

Om partiene er enige om samarbeid og fordeling av viktige posisjoner, er de ikke helt i mål med selve samarbeidsavtalen. Egeberg har godt håp om at avtalen er i boks i løpet av de nærmeste dagene.

Hun legger ikke skjul på at deler av samarbeidsavtalen har hatt sine utfordringer, og det gjenstår altså enda noen runder før alle er fornøyd.

Hva Ap er villig til å betale for å sikre partiet posisjon og Arve Bones hans tredje ordførerperiode, vil først vise seg når avtalen er offentlig.

Bones bekrefter

Arve Bones bekrefter at Ap er i sluttforhandlingene om en samarbeidsavtale med Høyre, Sp og Venstre.

– Vi har gjennom flere saker vist at vi samarbeider godt med de tre partiene, og vil gjerne at dette skal fortsette også i den nye perioden, sier Bones.

Han er helt på linje med Pernille Egebergs oppfatning om at koalisjonen det nå ligger an til har alle forutsetninger for å gi kommunen det tverrpolitiske flertallet som gir forutsigbarhet og handlekraft.

Hvem som får toppvervene som ordfører og varaordfører, vil Bones ikke kommentere før alt er klappet og klart.

Mest lest nå

...

Ung mann arrestert

Politiet fant stjålne motorsykler i Kongsvinger.
Les mer

...

Brøt fartsgrensene

Politiet tok flere fartsyndere i Kongsvinger og Sør-Odal.
Les mer

...

Hytte brant ned

Tror lynnedslag kan være årsaken.
Les mer

...

63-åring omkom i krasj

Livet sto ikke til å redde etter den voldsomme frontkollisjonen.
Les mer


Tips oss

TLF | 62 88 25 00
E-POST | tips@glomdalen.no
SMS/MMS | GLTIPS til 2005

Kontakt oss

TLF | 62 88 25 00
POST | Glåmdalen, postboks 757, 2204 Kongsvinger
E-POST REDAKSJON | redaksjon@glomdalen.no
E-POST ANNONSE | annonse@glomdalen.no
E-POST ABONNEMENT | abonnement@glomdalen.no

glomdalen.no

SJEFREDAKTØR | Eivind Lid
INNHOLDSREDAKTØR | Geir Christiansen
ASS. INNHOLDSREDAKTØR | Tore H. Øwre
NETTANSVARLIG | Per-Erik Stømner

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.