...
SATSER PÅ OL: Åsnes-gutten Ivan Nyborg har flere medaljer på merittlisten innen skytegrenen skeet. I sommer ble han nummer to i Berlin Grand Prix og har siden det hatt flere besøk av landslagssjefen. FOTO: PRIVAT

Tar sikte på verdenstoppen

Ivan Nyborg (18) hevder seg internasjonalt i skytegrenen skeet. Han har flere NM-titler bak seg og drømmer om å vinne OL-gull.

Publisert 16.12.2011 kl 23:00 Oppdatert 17.12.2011 kl 17:53

Tips en venn på e-post:

Profilen

Ivan Nyborg

Alder: 18 år.
Idrett: Skeet, en gren innen leirdueskyting.
Meritter: 2. plass i Berlin Grand Prix, 2. plass i Nordisk Ranking-finale jr., 2. plass i NM jr., 1. plass i Malung.

– Hvorfor ble du idrettsutøver?
– Fant ut at dette er noe jeg har talent for, og det er ufattelig morsomt.

– Din største bragd hittil?
– Det må vel være at jeg fikk andre plass totalt i Berlin Grand Prix. Det er et internasjonalt stevne med deltakere fra nesten hele verden. Jeg havnet fire duer bak en amerikaner etter 225 skudd.

– Hva er en god frokost?
– Før et stevne blir det kakuskive med noe godt pålegg og litt frukt.

– Hvilken idrettsstjerne vil du helst møte?
– Vincent Hancock.

– Hvor god er du om fem år?
– Da håper jeg at jeg i hvert fall har vært med i noen verdensmesterskap og World Cuper.

– Hva skulle du hatt mer tid til?
– Skytingen. Det skulle vært lyst hele døgnet, hehe. På vinteren er det mørket som stopper treningsmengden.

– Hva er ditt budskap til dagens unge?
– Alle kan nå drømmen sin hvis de trener og ikke gir opp da ting kan virke som det går nedover. Det går fort opp igjen!

– Hva inspirere deg mest?
– Å bli best.

– Hva er ditt mål med idretten?
– Og komme på 1. plass i OL.

– Hvilken annen idrett kunne du tenkte deg å prøve?
– Noe innen bilsport.

– Morsomste filmklipp på YouTube?
– Hmm ... Emil Jansen danser!

– Feriedrømmen?
– Det må bli å dra til Las Vegas sammen med de beste vennene mine!

– Hva er en perfekt dag for deg?
– Det vinne vært å vinne gull i OL. Eventuelt hadde jeg også ville tatt med meg de beste vennene mine og dratt til Las Vegas og hatt det morsomt.

– Hva vil du lese mer av i Glåmdalen?
– Jeg kunne tenke meg å lese mer om bilsport!

Dine tanker rundt kosthold?
– Det er i hvert fall viktig med et godt måltid før trening eller stevne!

Treningsuken

Slik ser Ivan Nyborgs treningsuke ut:

Mandag:
– Skytetrening 2–3 timer

Tirsdag:
– Skytetrening 2–3 timer
– Styrketrening

Onsdag:
– Skytetrening 2–3 timer

Torsdag:
– Skytetrening 2–3 timer
– Krav Maga-trening, kampsporttrening.

Fredag:
– Skytetrening 2–3 timer

Lørdag:
– Skytetrening 2–3 timer

Søndag:
– Treningsfri

Det blir trening to-tre timer hver dag da snøen er borte. På grunn av at det blir så tidlig mørkt på vinteren blir det bare skytetrening to ganger i uka før sesongen starter igjen i januar.


Åsnes-gutten Ivan Nyborg begynte med leirdueskyting allerede som 13-åring, og etter andreplass i skeet i Berlin Grand Prix i sommer, har landslagssjef Per Bjørnar Moen vært på besøk flere ganger.

– Skeet er en gren innen leirdueskyting, akkurat som skiskyting et en skigren, sier Nyborg, som i 2008 ble Norgesmester for juniorer i leirduesti og tidligere i år tok to sølv og en tredjeplass i junior-NM i henholdsvis lagskyting, leirduesti og trap.

– Egentlig var det trap, en annen gren innen leirdueskyting, jeg trente mot toppen i, men så fikk jeg tilbud om å prøve skeet. Det var veldig moro, så jeg trente litt, ble med på noen stevner og så ble det som det ble, sier Nyborg. Han fikk for alvor vist fram talentet sitt i Berlin i sommer da han med fire duer bak etter 225 skudd ble nummer to etter en amerikaner.

Vil til OL

Skeetsesongen varer fra januar til slutten av august, og så langt er timeplanen fullbooket med treninger og stevner i 2012.

– Jeg trener to–tre timer hver dag i sesongen. Minuset nå på vinteren er at det blir tidlig mørkt og da er det vanskelig å skyte, så da blir det cirka to ganger i uka.

I januar er det stevne i Bergen og i mars går turen til Kypros. Ellers er Torsby, Åmot og København noen av de mange stedene der det konkurreres.

– Det kortsiktige målet er å bli tatt ut på EM-landslaget til sommeren, sier Nyborg.

– Det største målet er å bli tatt ut til hovedlandslaget og til OL i 2016. Da er jeg akkurat blitt senior, så det blir hardt å skulle kjempe mot verdens beste skyttere.

Foruten skytetrening, som for det meste foregår på hjemmebanen på Haukåsen, på Rena eller Løvenskioldbanen, er det greit å holde seg i god fysisk form.

– Skeet er ikke så fysisk krevende, men veldig psykisk. Likevel hjelper det alltid å være i god form. Jeg trener endel styrke og kampsporten Krav Maga der jeg lærer å håndtere ulike situasjoner.

Kostbart

– Skeet har eksistert i mange år, men er en lukket sport. Det er ganske dyrt, og det koster å komme til toppen, sier Nyborg.

Han regner med at det koster rundt 120.000 kroner i året med reiser, overnatting, kontingenter og patroner. I tillegg kommer kostnader til utstyr som blant annet vest, våpen og briller.

– Aller helst skulle jeg også skutt 10.000 skudd mer i året enn de 20.000-25.000 skuddene jeg har nå.

Faren Hallgeir er så langt den største og eneste sponsoren. Nyborg håper på flere etter hvert, men sier det til nå har vært vanskelig fordi det er en ukjent gren.

Mest lest nå

...

Ung mann arrestert

Politiet fant stjålne motorsykler i Kongsvinger.
Les mer

...

Brøt fartsgrensene

Politiet tok flere fartsyndere i Kongsvinger og Sør-Odal.
Les mer

...

Hytte brant ned

Tror lynnedslag kan være årsaken.
Les mer

...

63-åring omkom i krasj

Livet sto ikke til å redde etter den voldsomme frontkollisjonen.
Les mer


Tips oss

TLF | 62 88 25 00
E-POST | tips@glomdalen.no
SMS/MMS | GLTIPS til 2005

Kontakt oss

TLF | 62 88 25 00
POST | Glåmdalen, postboks 757, 2204 Kongsvinger
E-POST REDAKSJON | redaksjon@glomdalen.no
E-POST ANNONSE | annonse@glomdalen.no
E-POST ABONNEMENT | abonnement@glomdalen.no

glomdalen.no

SJEFREDAKTØR | Eivind Lid
INNHOLDSREDAKTØR | Geir Christiansen
ASS. INNHOLDSREDAKTØR | Tore H. Øwre
NETTANSVARLIG | Per-Erik Stømner

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.