...
Magnus Moan (t.h) styrte Norge inn til lagseier i kombinert i Holmenkollen lørdag,Petter Tande, Jan Schmid og Mikko Kokslien var de andre gutta på laget. Foto: Vidar Ruud, ANB

Kombinertløperne krever respekt

Oslo (ANB-NTB): Kombinertløperne vil ha respekt fra de høye herrer i FIS. Lørdag aksjonerte utøverne etter målgang i Holmenkollen.

Publisert 13.03.2010 kl 18:40 Oppdatert 13.03.2010 kl 18:45

Tips en venn på e-post:


– Melding til FIS! Behandle oss med respekt, var budskapet.

Kombinertgutta hadde tenkt å stoppe helt opp før målgang for å sette opp seilet, men av respekt for arrangøren valgte Magnus Moan & co. en litt mildere markering.

– Vi kunne gått mer drastisk til verks, men så lenge Holmenkollen 2011 er en av sponsorene våre så ble det med denne markeringen. Vi bare krever at FIS hører på oss. Det var vært altfor mange renn hvor juryen ikke har gjort jobben sin. Ikke bare i OL, sa Moan, som avgjorde lørdagen lagkonkurranse med et rykk à la Northug på Gratishaugen.

Moan-rykk

– Dette var ikke noe Northug-rykk. Dette var et Moan-rykk. Det skulle vært moro hvis det hadde vært han jeg gikk mot, sa Moan i en humoristisk tone.

Norge vant lagkonkurransen i Holmenkollen 7,4 sekunder foran Østerrike. Grunnlaget ble lagt i hoppbakken der Norge ble nummer tre. Petter Tande klarte å ta inn de 30 sekundene som Tyskland ledet med, men ble aldri kvitt østerrikeren han gikk sammen med.

Mikko Kokslien på den andre etappen ble fragått av østerrikske David Kreiner, mens Jan Schmid holdt følge med Felix Gottwald en stund. På den siste runden tapte han derimot stort og sendte Magnus Moan ut på ankeretappen 24 sekunder bak Østerrike.

Mario Stecher hadde den umulige oppgaven å forsvare seg mot en revansjesugen Moan. Nordmannen tok inn forspranget i løpet av 2,5 kilometer og knuste østerrikeren i bakken bak Gratishaugen.

Revansje

– Deilig med revansj fra OL, sa Moan.

– Jeg likte rykket til Moan. Det smakte godt, sa landslagssjef Kjetil Strandbråten til NTB.

Strandbråten og de andre trenerne hadde ingenting med løpernes aksjon å gjøre, men han er enig i at FIS må gjøre som de har gjort i hopp: Å få på plass færre og mer profesjonelle teknisk delegerte til verdenscuprennene.

I OL var kombinertkonkurransene den rene parodien når det gjaldt gjennomføringen av hopprennene. (ANB-NTB)

Mest lest nå

– Krasjet inn i fluktbilen

Skudd-dramaet i Solør fikk en brå slutt for 20-åringen.
Se video fra pågripelsesstedet i saken
Les mer

...

Sjekket ubebodd hus

Klarsynt pekte ut ett spesielt hus i Kongsvinger.
Les mer

...

– Full stopp

Du må smøre deg med tålmodighet på rv 2 de kommende månedene.
Les mer


Tips oss

TLF | 62 88 25 00
E-POST | tips@glomdalen.no
SMS/MMS | GLTIPS til 2005

Kontakt oss

TLF | 62 88 25 00
POST | Glåmdalen, postboks 757, 2204 Kongsvinger
E-POST REDAKSJON | redaksjon@glomdalen.no
E-POST ANNONSE | annonse@glomdalen.no
E-POST ABONNEMENT | abonnement@glomdalen.no

glomdalen.no

SJEFREDAKTØR | Eivind Lid
INNHOLDSREDAKTØR | Geir Christiansen
ASS. INNHOLDSREDAKTØR | Tore H. Øwre
NETTANSVARLIG | Per-Erik Stømner

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.