Kona til den volds- og overgrepsdømte glåmdalspresten er ilagt «yrkesforbud» i Hamar bispedømme.
Hun arbeider derimot fortsatt som prest i helsevesenet.
Bakgrunnen for den midlertidige yrkesnekten er prestekonas opptreden i forbindelse med saken mot hennes mann i Glåmdal tingrett, der hun møtte som vitne. I dommen slo en enstemmig rett fast at kona ikke vitnet sannferdig. Hun gjentok sin vitneforklaring i lagmannsretten.
Dessuten svekket hun ytterligere sine aksjer under et åpent møte om seksuelle overgrep i Kongsvinger 31. mars i år. Møtet i regi av kirken og Kongsvinger kommune ble avholdt bare et par uker etter at mannen i Eidsivating lagmannsrett ble dømt til åtte års fengsel for vold og seksuelle overgrep mot sin stedatter, prestekonas egen adoptivdatter. Mange reagerte sterkt på at kvinnen, som selv er ordinert prest, holdt en forsvarstale for sin mann og tok seg til rette ved å dele ut løpesedler til møtedeltakerne.
Uønsket
Reaksjonene var så sterke at arrangører av møtet valgte å utarbeide en skriftlig rapport til Hamar bispedømme om prestekonas opptreden, en rapport som havnet på biskopens bord. Prestekona er fortsatt erklært uønsket i kirken på ubestemt tid.
– Hun får ikke ha prestetjeneste i Hamar bispedømme. Dermed kan hun ikke ta vikaroppdrag eller utøve annen prestetjeneste, forteller en kilde i Den norske kirke, som ønsker å være anonym.
Glåmdalen har fått bekreftet opplysningene fra tre ulike kilder. Biskop Solveig Fiske ønsker derimot ikke å si noe om «yrkesforbudet».
– Vi følger opp denne saken med tjenestesamtaler. Ellers så har jeg ingen kommentarer, sier Fiske til Glåmdalen.
Soner på Ila
Prestekona er ikke ansatt i Den norske kirke. Selv om hun er tilknyttet helsevesenet, har biskopen tilsynsansvar med hvordan hun skjøtter sin prestegjerning, slik praksis er her til lands.
Vår avis har også vært i kontakt med den kvinnelige presten. Etter litt betenkningstid, valgte hun å ikke gi noen kommentarer.
Hennes mann har nå begynt soning av straffen på åtte års fengsel. Det skjer ved Ila fengsel, forvarings- og sikringsanstalt i Bærum. Der soner også en del andre fanger som er dømt til lange fengselsstraffer for vold og seksuelle overgrep, blant dem Viggo Kristiansen i Baneheia-saken.
Glåmdalspresten er avskjediget fra sin prestestilling etter vedtak i Hamar bispedømmeråd og har som følge av det måttet fraflytte tjenesteboligen. I prinsippet kan han etter endte soning søke kirkedepartementet om å bli prest igjen.
Arbeidsavtale
Arbeidsgiveren til prestekona var ikke kjent med biskopens vedtak. Ledelsen ved den aktuelle helseinstitusjonen ønsker ikke å kommentere avgjørelsen om at den ansatte ikke får gjøre tjeneste i Hamar bispedømme.
– Vi har en arbeidsavtale som innebærer at hun er ansatt i 80 prosent stilling – en avtale som vi følger videre. Samtidig er det alltid muligheter for å se på hvordan arbeidsoppgavene utføres, sier lederen for helseinstitusjonen.
Prestekonas sjef ønsker ikke å kommentere om dette er gjort. Heller ikke om det kan være problematisk med prestekonas tillit utad i forhold til hennes stilling.
– Jeg er arbeidsgiver og forholder meg til arbeidsavtalen. Hun er ikke mistenkt for noe og heller ikke dømt, understreker prestekonas sjef.
Denne bilen jaktet politiet på i nesten to timer.
Se video fra pågripelsesstedet i saken!
Les mer
Skudd-dramaet i Solør fikk en brå slutt for 20-åringen.
Se video fra pågripelsesstedet i saken
Les mer
Undersøkes av lege lørdag.
Les mer