...
GODE TALL: Marit Lorentsen (fra venstre), Kari Andreassen og Herdis Bragelien viser til gode fraværstall i Grue. Pila har stadig gått nedover etter at kommunen ble kåret som versting.FOTO: KENNETH MELLEM

Nedgang i sykefraværet

Sykefraværet i Grue kommune er nede i 6,5 %. HVA MENER DU?

Publisert 21.05.2010 kl 22:00 Oppdatert 22.05.2010 kl 11:32

Tips en venn på e-post:


– Det er nesten så vi ikke tror våre egne øyne. I april var fraværet nede i seks og en halv prosent. Etter at vi ble hengt ut som den verste med skyhøyt sykefravær, har vi virkelig fokusert på dette. Og har fått resultatet. Selv om vi har vært gjennom tøffe omstillinger, det skal spares og kuttes, så møter de ansatte opp på jobb. I skolesektoren, som gikk kraftig opp og var oppe i nesten ni prosent, er vi nå nede i under fem prosent fravær, sier rådmann Kari Andreassen. Samme tendensen vises i barnehagene, som var oppe i 17 prosent og som nå er nede i under sju.

– Vi har tatt tak i dette og hatt fokus på fraværet fra politisk hold. Vi ba om at man måtte ha fokus på fraværet, og det har de klart. Her må jeg bare gi all honnør til lederteam, rådmann og alle de ansatte, sier ordfører Herdis Bragelien. Hun har sansen for at man tenker positivt og ser mulighetene selv om det skal spares og gjøres om i flere sektorer.

Tenker nærvær

* Nærvær og ikke fravær.

* Faglig fokus og kvalitet i stedet for sparing.

* Ta tak i de ansatte når man ser at noe ikke er som det skal.

Dette er enkle grep som er gjort i alle avdelinger og som har gitt resultater. Gode resultater som igjen har gitt belønning som blomst eller bløtkake for å vise at man liker tendensen. Og holder trenden seg, lover ordfører Bragelien og rådmann Andreassen en sommerfest for alle de ansatte. Kanskje skal de rappe også, for det har de gjort på andre tilstelninger.

– Når folk føler at de betyr noe, går man på jobb selv om man er litt uggen. Blir man sett og får tilbakemeldinger, øker det arbeidslysten, sier Marit Lorentsen, kommunalsjef for velferd i Grue.

– På den verste oversikten fra KS, var vi oppe i 15,2 prosent fravær. Det er mye. Nå har vi hatt fokus på dette, tatt det opp i alle samlinger, hatt aktivt samarbeid med NAV og med fastlegene. Fraværet følges tett opp på alle nivåer, og vi har lykkes med å få det ned, sier Kari Andreassen.

Hun forteller at man hele tiden må ha fokus på sykefraværet. Det glapp litt på grunn av mange omstillinger, og da skjøt fraværet fart.

Trygghet for brukeren

– Å få ned farværet har også en sterk innvirkning på økonomien. Jeg mener også at tjenestene ut til innbyggerne blir bedre når man får ned fraværet. Kontinuitet på hvem som er på jobb, gir bedre kvalitet. Stadig nye folk gir en utrygghet for brukeren, sier Herdis Bragelien.

Lorentsen er opptatt av å ha fokus på at man har en god arbeidsplass og at man har mye å være fornøyd over.

– Vi må heve blikket og være stolte. Trives man, heves terskelen for å være hjemme fra jobb. Vi prøvegå ha åpen dialog og møte folk i alle faser. Å flytte på seg, bytte arbeid, endring i turnus er en belastning. Likevel har vi altså fått ned fraværet, og det er bra, sier Lorentsen.


Tips oss

TLF | 62 88 25 00
E-POST | tips@glomdalen.no
SMS/MMS | GLTIPS til 2005

Kontakt oss

TLF | 62 88 25 00
POST | Glåmdalen, postboks 757, 2204 Kongsvinger
E-POST REDAKSJON | redaksjon@glomdalen.no
E-POST ANNONSE | annonse@glomdalen.no
E-POST ABONNEMENT | abonnement@glomdalen.no

glomdalen.no

SJEFREDAKTØR | Eivind Lid
INNHOLDSREDAKTØR | Geir Christiansen
ASS. INNHOLDSREDAKTØR | Tore H. Øwre
NETTANSVARLIG | Per-Erik Stømner

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.