...
Foto: Ole-Johnny Myhrvold

Sikrer anlegget for 25 år

KONGSVINGER: Kongsvinger svømmeanlegg skal rustes opp, men hva gjør brukerne de månedene oppussingen krever?
KOMMER DU TIL Å SAVNE SVØMMEANLEGGET?

Publisert 22.04.2010 kl 16:31 Oppdatert 22.04.2010 kl 18:33

Tips en venn på e-post:


Sprekker i betongen, skrantende ventilasjonsanlegg, lekkasjer og store driftsunderskudd har preget svømmeanlegget de senere år.

Med 600.000 liter i hovedbassenget kan det i verste fall også gå på sikkerheten løs. Slik kan det ikke fortsette, og vedlikeholdsbehovet er stort.

En SINTEF-rapport har kartlagt behovet, og i et års tid har det vært arbeidet med svømmehallens framtid. I går stupte rådmannen uti med planer som møtte positivitet og applaus på alle hold, selv om det også er endel kortsiktig malurt i bassenget.

I ombyggings- og oppussingsperioden må nemlig hele svømmeanlegget stenges i åtte-ni måneder, sannsynligvis fra kommende årsskifte og fram til september 2011. I deler av denne tida må også treningssenteret Avancia Sport Club og helsesenteret Frisk Fokus vike plassen. Dessuten går de 15 ansatte fordelt på åtte årsverk i svømmeanlegget ei uviss tid i møte.

Kommunal drift

De senere år har kommunen årlig sprøytet 4,5 millioner kroner inn i svømmeanlegget i form av nedbetaling av lån og nødvendige tilskudd til drift og vedlikehold. Kommunestyret har i «alle» år sett viktigheten av å subsidiere driften fordi anlegget spiller en samfunnsnyttig rolle både når det gjelder helse, velvære, rehabilitering og svømmeopplæring.

Når det nå etter all sannsynlighet sprøytes 22 millioner kroner inn i anlegget skal det være sikret for 25 år framover. Samtidig foreslår rådmannen å oppløse det heleide kommunale aksjeselskapet og igjen legge driften inn i kommunens øvrige virksomhet, alternativt legge driften ut på anbud.

Det siste vil neppe tiltrekke seg mange anbydere siden det har vist seg umulig å skape lønnsom drift av svømmeanlegget. Planene om å legge svømmehallen inn under Kongsvinger Park er skrinlagt.

Babybasseng

Innholdet i svømmeanlegget blir etter opprustningen stort sett det samme som i dag, men i tillegg kommer et etterlengtet babybasseng.

Dessuten vil nye tekniske installasjoner redusere energiforbruket vesentlig. Dermed blir framtidas drift rimeligere samtidig som et modernisert og oppgradert svømmeanlegg har potensial til å tiltrekke seg flere brukere og dermed økte publikumsinntekter.

I dag har svømmeanlegget rundt 90.000 besøk årlig. I tillegg kommer rundt 50.000 besøk i 1. etasje, der Avancia Sport Club og Frisk Fokus holder til.

Opprustningen er kostnadsberegnet til 22 millioner kroner, hvor av spillemidler trolig vil dekke seks millioner. 16 millionene foreslås lånt med en nedbetalingstid på 25 år, og slått sammen med dagens restlån på 16 millioner til et felleslån på 32 millioner.

For å opprettholde driften ut året må kommunestyret bevilge minst 600.000 kroner ekstra til driften.

Mest lest





KIL – HamKam

...

Foto: Mats Slaastad Birkelund

Se bildene!

Betong-praksis ved Holt ungdomskole

...

Foto: Kjell R. Hermansen

Se bildene

Ap-medlem i 82 år

...

Foto: Frede Y. Eriksen

Se bildene


Tips oss

TLF | 62 88 25 00
E-POST | tips@glomdalen.no
SMS/MMS | GLTIPS til 2005

Kontakt oss

TLF | 62 88 25 00
POST | Glåmdalen, postboks 757, 2204 Kongsvinger
E-POST REDAKSJON | redaksjon@glomdalen.no
E-POST ANNONSE | annonse@glomdalen.no
E-POST ABONNEMENT | abonnement@glomdalen.no

glomdalen.no

SJEFREDAKTØR | Eivind Lid
INNHOLDSREDAKTØR | Geir Christiansen
ASS. INNHOLDSREDAKTØR | Tore H. Øwre
NETTANSVARLIG | Per-Erik Stømner

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.