jobb: Kjell Eierholen ved Solør Viltforedling har mer elgkjøtt å ta hånd om enn hva som er vanlig på denne tiden av året på grunn av all elgen som blir påkjørt.bilder: VIDAR NYGÅRDSETER

Her ender elgen

ÅSNES: Slakteriet til Kjell Eierholen merker at det er blitt påkjørt mye elg og annet vilt.
ER DU REDD FOR Å KJØRE PÅ ELG?

Fotball Live

søndag 14. mar. kl. 18:00
Strømsgodset - Kongsvinger

Kampstart om:

3 dager 0 timer 3 min. 51 sek.

Nettradio

G+ BIL & TRAFIKK

Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Eidskog  Grue  Kongsvinger  Nord-Odal  Sør-Odal  Våler  Åsnes 
Vidar NygårdseterVidar Nygårdseter
Publisert 07.02.2010 kl 23:00 Oppdatert 08.02.2010 kl 14:40

Tips en venn på e-post:

VIKTIG SKILT: ? Vær på vakt når disse skiltene dukker opp langs veien, er oppfordringen fra politiet.

LES OGSÅ:

– Elgen kom som et godstog 09.02.10 - 10:58

Her landet elgen etter krasjen 10.02.10 - 11:15

Pass deg for elgen! 22.02.10 - 08:44

Dit kjøres nemlig all påkjørt elg i Åsnes. Vel å merke kun dyrene som kan tas vare på, og videreforedles for salg.

– Kjøttet må godkjennes av Mattilsynet. Derfor er det mye av elgen som blir påkjørt og avlivet som aldri kommer hit. Har det gått hull på magesekken, kan en bare glemme å ta vare på kjøttet til menneskemat, forteller Eierholen.

For øyeblikket henger tre elger til mørning hos Solør Viltforedling. Alle påkjørt den siste tiden. To av dem kuer som begge hadde kalv i magen. I likhet med andre som er opptatt av elgstammen, bekymrer det Eierholen.

Tre personskader

– Det er vel omtrent dobbelt så mye snø oppe i høyden som nede i bygda. Det har sendt elgen ned i lavereliggende strøk, sier han.

En skal ikke kjøre lange strekningen langs riks- og fylkesveier før en ser hva han sikter til. I hele distriktet går sporene etter elg og rådyr på kryss og tvers av veiene. Likevel ser det ikke ut til at folk senker farten av den grunn, og dermed kan det fort smelle.

I Hedmark har politiet fra nyttår fram til lørdag registrert 264 viltpåkjørsler. 204 av disse var elg. Antakelig er det enda flere siden noen varslinger går direkte til fallviltgruppene i kommunene.

– Det har så langt vært tre personskader i forbindelse med sammenstøt mellom vilt og bil, men de materielle skadene på kjøretøyene er mange og store, sier Hans Engh ved operasjonssentralen til Hedmark politidistrikt.

Fullmåne verst

Selv har han holdt på å kjøre på elg som kom rett ut fra en innkjøring til en bolig nylig, og ber folk om å kutte ut det han kaller «tunnelsynet», senke farten og la blikket vandre når de er ute og kjører.

– Dessuten kan jo et blink i lysene til motgående trafikk være et tips å gi når noen ser vilt langs veien. Noen gjør dette, men det blir jo også brukt når vi i politiet har kontroller. Nå bør det brukes for å varsle om de firbeinte langs veiene. Dessuten bør folk respektere elgskiltene. De står ikke der for moro skyld, sier Engh.

Stein Erik Bredvold i fallviltgruppa i Åsnes mener de har hatt rundt 15 elgpåkjørsler så langt i vinter. Verst er det i dagene rundt fullmåne.

– Da har det en tendens til å være kaldere. Det får mer fart på elgen. Dermed krysser de også veier oftere. Slik som sist helg. Da smalt det jevnt, sier han.

Han mener det kunne vært mye verre i Åsnes om det ikke hadde vært for at skogen langs veiene er ryddet, samt fôringen de har bedrevet, spesielt fra Skalbukilen og østover langs fylkesvei 206, i en årrekke.

– Det stopper en god del av elgen fra å komme ned til veien. Heldigvis, jeg har sett mange stygge biler etter slike sammenstøt. I ytterste konsekvens kan jo menneskeliv gå tapt, sier Bredvold.

Institusjoner, hoteller og privatpersoner kan imidlertid glede seg over at det er tilgang på elgkjøtt også i februar. Eierholens kjøtt selges nemlig dit. Pengene han betaler for det påkjørte viltet havner i kommunens viltfondkasse, som igjen blant annet lønner Bredvold og andre som iblant må ofre nattesøvnen når ulykken er ute.

Det kasserte kjøttet? Ja, det havner ifølge Bredvold blant annet i ei og annen hundeskål som mat. Blant annet hos hundeeiere med hundekjøring som hobby.

Tredje strake tap

ISHOCKEY KIL tapte 4–1 mot Grüner og drømmen om eliteseriespill er i realiteten knust. Les mer

MGP-legenden sjarmerte

KULTUR Johnny Logan tok publikum med storm under Radio Kongsvingers gratiskonsert i Gågata torsdag ettermiddag. HVA SYNES DU OM KONSERTEN?

Her finner du bilder fra konserten! Les mer

– Ta opp hundemøkka!

NYHETER Et gammelt ordtak sier at det som er gjemt i snø, kommer fram i tø. Blant annet hundemøkk.

Leser på glomdalen.no: «Dette er helt forferdelig, hvor er moralen?»

HVA BØR GJØRES? Les mer

Tiltales for drapsforsøk

NYHETER 38-åringen som står tiltalt i øksesaken, vil bli tiltalt for drapsforsøk. Retten bestemte i går at kravet om avvisning av punktet om legemsbeskadigelse avslås. Les mer

Gjort svenske av seg

NYHETER Hun kom fra Sverige, skapte blest i Norge, men nå har Heliko-Petra gjort svenske av seg igjen.

DELTA I DEBATTEN HER! Les mer

Mest lest akkurat nå

Nye kommentarer

Mest sett på glomdalen.no

Logan og Solid Unit i Gågata

Foto: Henning Danielsen

Les mer

Heliko-Petra-bilder

Foto: Lars Gangås (SNO)

Se bildene

Boklansering av "Gjemselund skjelver"

Foto: Fredrik Økstad Sandberg

Les mer

«Trelags-fotballkamp»

Foto: May-Linn Saltnes Hansen.

Se bildene

Mest kommentert

– Ta opp hundemøkka nå

Et gammelt ordtak sier at det som er gjemt i snø, kommer fram i tø. Blant annet hundemøkk. Lese…

Heliko-Petra har fått matro

Heliko-Petra har av humane årsaker fått lov til å være i fred den siste uka. BLIR HELIKO-PETRA …

Ståle på banen igjen

Den påtroppende landslagssjefen samler et stjernegalleri med seg selv inkludert til kamp på Gru…

Advarer mot nytt mottak

Tidligere mottaksleder mener det er galskap å etablere et nytt asylmottak i Grue nå. HVA MENER …

Heliko-Petra er fanget

Ulvetispa er ikke lenger på frifot. SI DIN MENING!

– Hyggelig å være tilbake

Onsdag formiddag ble Pål Sønstelis Gjemselund skjelver lansert på Kongssenteret. HVA SYNES DU O…

Stakk av fra elgpåkjørsel

Føreren av en Mercedes stakk av etter en elgpåkjørsel på Odalsvegen mellom Brandval og Austvatn…

Galventispa kan bli felt

I et møte med sauebønder fra Hedmark i dag varslet miljøvernminister Erik Solheim at Galventisp…

Vidar Braaten er ny KIL-sjef

Vidar Braaten (63) fra Sør-Odal tar over som styreleder i KIL Toppfotball etter Henrik Mohn.

Se vår nye reklamefilm!

Du vet vel hvor du aller enklest finner de lokale nyhetene? Her kan du se reklamefilmen for mob…

Riksteatrets Ali Baba

Foto: Anita Krok

Se bildene

Thomas Myhres første KIL-trening

Foto: Simen Næss Hagen

Se bildene

«Når DU er med!» på Scene U

Foto: Lars Fogelstrand.

Se bildene

Brødrene Løvehjerte

Foto: Anita Krok.

Se bildene

Knights - Rosenborg

FOTO: Simen Næss Hagen

Se bildene

Lesernes bilder

Tips oss

TLF | 62 88 25 00
E-POST | tips@glomdalen.no
SMS/MMS | GLTIPS til 2005

Kontakt oss

TLF | 62 88 25 00
POST | Glåmdalen, postboks 757, 2204 Kongsvinger
E-POST REDAKSJON | redaksjon@glomdalen.no
E-POST ANNONSE | annonse@glomdalen.no
E-POST ABONNEMENT | abonnement@glomdalen.no

glomdalen.no

SJEFREDAKTØR | Erling Brøndmo
KANALSJEF | Geir Christiansen
NYHETSREDAKTØR | Tom Roger Hæhre

Redaktøransvar