ÅSNES: – Stemningen er dårlig. Kollegene er preget. Slikt skal ikke skje. Dersom folk ikke orker å gå på jobb fordi de føler at dette er for tøft, er det forståelig.
Det er Tom Erik Lien, tillitsvalgt for politiet i Åsnes, som sier dette.
Polititjenestemennene i Åsnes vurderer kollektiv sykemelding etter at kollega Jan Martin Dørum har sagt opp sin stilling i protest mot at mannen som angrep ham med øks lørdagsnatta er løslatt.
–Dette er ikke en aksjon, men en reaksjon blant kollegene etter alt som har skjedd. Dersom tjenestemenn føler at de ikke orker å gå på arbeid fordi dette er tungt, så er det opp til dem. Alle jeg har snakket med, støtter denne saken, sier Lien.
Reaksjoner
Han forstår at kollegaen føler seg dolket i ryggen.
– Dørum føler seg sveket av påtalemyndigheten, og vi forstår det. Vi mister en god politimann. Dørum har baller. Ham tuller de ikke med, slår Lien fast.
Telefonen står ikke stille denne formiddagen. Hele Presse-Norge vil snakke med tillitsmannen og politimannen som har sagt opp jobben sin. En privatperson ringer og vil starte en underskriftsaksjon på nettet for å vise sin støtte til politiet.
Feil signaler
– Det er noe galt med systemet når det ikke blir gjort forsøk på å fengsle en som angriper en politimann med øks. Det er ikke godt nok å si at det er vanskelig å få til en varetektsfengsling. Dette er svada.
Lien er klar:
– Påtalemyndigheten har ikke tatt tak i dette. En ting er at offentlige tjenestemenn har en særlig beskyttelse. Men dette er også et dårlig signal til allmennheten. Og folk vet at det flyr en fyr rundt som er en tikkende bombe. I et lite samfunn som Åsnes vet folk hvem dette er, og det er naturlig at folk er redde.
Vanlige folk opplever slikt ofte. De blir utsatt for kriminelle handlinger, men ser at gjerningsmennene blir sluppet fri og risikerer å møte dem i butikken.
Nye kommentarer