Venter på hundene

ÅSNES: Kvinnen venter nå på at fire av hundene skal komme tilbake til henne. Fristen var satt i går, men ifølge kvinnen selv blir det litt forsinkelser. Tilbakeføringen skjer ikke uten kraftige protester og reaksjoner.

Publisert 19.07.2008 kl 09:03 Oppdatert 19.07.2008 kl 10:52

Tips en venn på e-post:

...
MANGE HENVENDELSER: Odd Ivar Krok fikk mange henvendelser etter at han trakk seg som leder i dyrevernsnemnda. Han mener vedtaket til Mattilsynet regionalt sier fritt fram med dyremishandling. Bente Hauge fortsetter kampen mot hundeholdet til Åsnes-kvinnen. Foto: Kenneth Mellem

– Vi venter på en klarhet på selve vedtaket. Dyrevernet får stadig meldinger fra regionkontoret til Mattilsynet om at fire hunder skal tilbake til eieren i Åsnes, men vi leser ikke vedtaket slik, sier Bente Hauge, leder i Dyrevernsnemnda. Hun opplyser at Mattilsynet ba om at fire hunder skulle tilbakeføres innen fredag, altså i går.

– Jeg forholder meg til vedtaket som sier at kvinnen kan ha fire hunder. Jeg er sterkt uenig i dette, men forhold meg til det, sier Bente Hauge

– Stemmer det at kvinnen i juni registrerte tre hunder av rasen dobermann på seg?

– Ja, det er jeg kjent med, sier Hauge. Hun fikk i løpet av gårsdagen mange henvendelser fra folk som er opprørte over vedtaket til Mattilsynet. I tillegg er hundenes nye eiere fortvilet og redde for at de må gi fra seg de omplasserte hundene.

Venter på hundene

Hundeeieren selv venter nå bare på at hun skal få igjen fire hunder, og bekrefter at det blir noen forsinkelser på grunn av uenigheter med Dyrevernet. Hun vil ikke si noe om hva disse uenighetene går ut på.

– Jeg vet at jeg får tilbake fire hunder, men jeg går stille i dørene om hvilke hunder jeg vil ha tilbake, sier kvinnen.

– Stemmer det at du allerede har tre hunder registrert på deg?

– Det kommenterer jeg ikke, annet enn at det ikke er hunder hos meg nå, sier kvinnen. Hun vil heller ikke kommentere hva som er gjort hos henne for at hundene skal få det bedre.

– Nå er det i gang en underskriftskampanje for at du ikke skal få tilbake hundene?

– Vi lever i en rettsstat, og det er lover og regler vi må leve etter og ikke en underskriftskampanje, sier kvinnen. Hun legger til at hun heller ikke kan lastes for at Odd Ivar Krok trekker seg som leder i dyrevernet i Eidskog, Kongsvinger og Odal.

Fritt fram for mishandling

Odd Ivar Krok tyr til kraftig skyts mot Mattilsynet etter at han i går trakk seg som leder i dyrevernsnemnda.

– Med den praksis Mattilsynets regionkontor har lagt seg på, er det fritt fram for dyremishandling, skriver Krok i et brev til regionkontoret, og ber om at det blir satt mer fokus på dyrene som lider.

–Dyrevernsnemndene har i praksis flere ganger i den senere tid opplevd at dyreeiers syn i mishandlingssaker er blitt tillagt for stor vekt, skriver Krok, og ser det derfor som fullstendig meningsløst å arbeide videre med dyrevern på disse premissene.

Han opplyser samtidig at han har fått mange telefoner som er opprørte over vedtaket til Mattilsynet.

– Nå håper jeg folk får opp øynene for det som er i ferd med å skje, sier Krok.

Mest lest



...

Mona Vangen om Facebook-forbud

Reporter: Petter Geisner
Foto: Jens Haugen

Se video!


KIL – HamKam

...

Foto: Mats Slaastad Birkelund

Se bildene!

Betong-praksis ved Holt ungdomskole

...

Foto: Kjell R. Hermansen

Se bildene

Ap-medlem i 82 år

...

Foto: Frede Y. Eriksen

Se bildene


Tips oss

TLF | 62 88 25 00
E-POST | tips@glomdalen.no
SMS/MMS | GLTIPS til 2005

Kontakt oss

TLF | 62 88 25 00
POST | Glåmdalen, postboks 757, 2204 Kongsvinger
E-POST REDAKSJON | redaksjon@glomdalen.no
E-POST ANNONSE | annonse@glomdalen.no
E-POST ABONNEMENT | abonnement@glomdalen.no

glomdalen.no

SJEFREDAKTØR | Eivind Lid
INNHOLDSREDAKTØR | Geir Christiansen
ASS. INNHOLDSREDAKTØR | Tore H. Øwre
NETTANSVARLIG | Per-Erik Stømner

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.