Fikk hjelp fra Sverige

EIDSKOG: Etter snart to år med Multippel Sklerose (MS) kan Bente Nygård (35) fra Magnor glede seg over at assistenthjelp er på plass.

Publisert 04.02.2008 kl 15:20 Oppdatert 04.02.2008 kl 15:20

Tips en venn på e-post:

...
LYS I TUNNELEN: Bente Nygård gleder seg over endelig å ha fått brukerstyrt personlig assistent på plass etter snart to år med sykdommen Multippel Sklerose. Foto: Mona Rolfsdatter Olsen

Endelig ser hverdagen lysere ut for Bente, som Glåmdalen skrev om 18. januar. Etter mye om og men, hadde hun endelig fått innvilget Brukerstyrt Personlig Assistent (BPA), men det var ingen å oppdrive.

Tilfeldigheter

Samme dag som Bente var førstesidestoff, var en norsk dame bosatt på den andre siden av grensen, innom en av butikkene og handlet matvarer.

Med i handlevogna havnet også Glåmdalen, og etter å ha lest om Bente, bestemte hun seg sporenstreks for å søke på stillingen.

Kommunen var raske til å ansette den 55-årige damen, som går på yrkesrettet attføring og ønsker å være anonym.

– Glåmdalen ble en viktig avis i saken, sier assistenten, ellers hadde ikke jeg fått vite om denne stillingen. Noen av oss kan jobbe litt og ikke bare være hjemme. Denne stillingen på 8 timer annenhver uke hjelper meg også, poengterer hun. Jeg har vært svært aktiv tidligere, og føler at det veldig nyttig for meg å komme ut og jobbe litt, sier assistenten, mens hun driver med rydding i skap.

Blir arbeidsgiver

– Jeg kunne ikke vært mer heldig, sier Bente, som nå kan få hjelp til det hun trenger innenfor den tildelte ressursen. Og det er Bente som bestemmer hva timene skal brukes til, da det er hun som er arbeidsgiver.

Sykdommen tapper henne for krefter så voldsomt at hun til tider ikke orker å gjøre noe som helst, så det mangler ikke på oppgaver. Assistenten fra Sverige er dreven og rutinert, for hun har også tidligere jobbet som BPA. Parallelt med denne hjelpen skal Bente beholde hjemmehjelpen sin 3 timer hver uke.

Lettere liv

– Men det skjer mer positivt i elendigheten, smiler Bente. Nå skal hun påkostes en temmelig dyr medisin, som skal være veldig effektiv og virke bremsende på sykdommen.

– Jeg ser fram til å begynne med denne medisinen, sier Bente, som ikke tåler sprøyter, og dermed har falt utenfor all type medisinering så langt.

– Det ser endelig ut til at flere brikker faller på plass i livet, slik at jeg kan få tid til å pleie sykdommen og dermed få mer overskudd til de tre døtrene mine og venner, avslutter Bente.

Mest lest





KIL – HamKam

...

Foto: Mats Slaastad Birkelund

Se bildene!

Betong-praksis ved Holt ungdomskole

...

Foto: Kjell R. Hermansen

Se bildene

Ap-medlem i 82 år

...

Foto: Frede Y. Eriksen

Se bildene


Tips oss

TLF | 62 88 25 00
E-POST | tips@glomdalen.no
SMS/MMS | GLTIPS til 2005

Kontakt oss

TLF | 62 88 25 00
POST | Glåmdalen, postboks 757, 2204 Kongsvinger
E-POST REDAKSJON | redaksjon@glomdalen.no
E-POST ANNONSE | annonse@glomdalen.no
E-POST ABONNEMENT | abonnement@glomdalen.no

glomdalen.no

SJEFREDAKTØR | Eivind Lid
INNHOLDSREDAKTØR | Geir Christiansen
ASS. INNHOLDSREDAKTØR | Tore H. Øwre
NETTANSVARLIG | Per-Erik Stømner

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.