Du kan bli uten strøm

Vi kan få strømkutt noen timer i døgnet på ettervinteren. Kraftforsyningen og kommunene planla i går for rasjonering av strøm.

Fotball Live

fredag 12. feb. kl. 17:00
Fredrikstad - Kongsvinger

Kampstart om:

3 dager 20 timer 23 min. 54 sek.

Nettradio

G+ BIL & TRAFIKK

Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Eidskog  Grue  Kongsvinger  Nord-Odal  Sør-Odal  Våler  Åsnes 
Publisert 15.09.2006 kl 14:39 Oppdatert 15.09.2006 kl 21:56

Tips en venn på e-post:

Utgangspunktet for kraftleveransen i landet er dårligere enn krisevinteren 2002/2003. Da lå strømprisen på 80 øre per kWh, men vinternedbøren reddet strømforsyningen og hindret rasjonalisering. Nå utelukker ikke kraftforsyningens distriktssjef Gunner Myhren at strømprisen kan komme opp i ei krone per kWh.

Verre er det at magasiner på et minimum gir fare for strømrasjonalisering. I et scenario er det for Sørøst-Norge en fem prosent sjanse for at vi kan få strømmen avstengt noen timer i døgnet.

- Når vi vet at de vestlige og nordlige strøk kanskje ligger enda dårligere an, ser det ikke lyst ut, sier distriktssjefen.

Avhengig av atomkraft

Det er ikke bare en nedbørsfattig vinter som kan føre landets strømforsyning i en dypere krise. I Sverige står fire atomkraftverk, og torsdag kom nyheten om at to av disse ikke vil bli igangsatt. Ett av dem kommer i gang ved juletider, mens det vil drøye enda lenger med det andre.

Fram til jul vil dette bety et produksjonstap som betyr Hedmarks strømforbruk i halvannet år. Dette fikk prisene til å fyke i været med 10 prosent.

I dag er kraftforsyningen, fylkesmannen og kommunene i Hedmark samlet for å planlegge for en strømkrise og rasjonalisering. Statnett skal sørge for en balanse i strømleveransen. Som siste mulighet har de strømkutt til husholdninger, landbruk og vanlig forbruk. Det kan bety fire timer uten strøm hvert døgn så lenge krisen varer.

Under en eventuell rasjonalisering er hensynet til liv og helse viktigst. Dernest vitale samfunnsinteresser. Næringsliv har tredje prioritet, mens husholdninger og alminnelig forbruk står nederst på prioriteringslista. Husdyr og landbruk går i hovedsak under siste kategori.

Våpenlager brant ned

INNENRIKS >> Et våpendeponi og to andre brakker ble rammet av brann på Terningmoen leir på Elverum natt til tirsdag. Les mer

Innrømmer å ha skutt

NYHETER En mann i slutten av 30-årene har erkjent at det var han som sto bak skuddepisoden i Nes søndag. De tre andre som var siktet i saken er løslatt av politiet. Les mer

Vil legge ned to Åsnes-skoler

NYHETER Et flertall i skolestrukturutvalget i Åsnes går inn for å legge ned to barneskoler; i praksis Jara og Kilen skoler.Les mer

Slik svarte Knut Arild Hareide

Nettmøte Mye tog, kortere reisetid, veier og KrF-politikk for Knut Arild Hareide i nettmøtet på glomdalen.no. Les nettmøte

626 hilsener til mor - så langt

MORSDAG 14. februar er det morsdag, og Glåmdalen inviterer deg til å sende en gratis hilsen. Mandag er det siste frist til å sende inn hilsen.
GRATIS | Her kan du sende inn din hilsen!
Les mer

Mest lest akkurat nå

Nye kommentarer

Mest sett på glomdalen.no

Vinterfestivalen 2010

Foto: Kjell R. Hermansen

Se bildene

Krystallrennet på Magnor

Foto: Morten Sand.

Se bildene

Skyteepisoden i Nes

Foto: Kjell R. Hermansen

Se bildene

Den store akedagen

Mest kommentert

Se Uno gå på trynet!

Tok imot Radio Kongsvingers utfordring, og sto utfor på miniski søndag.

Mange viltpåkjørsler

204 elg påkjørt i Hedmark så langt i år. REDD FOR ELG LANGS VEIEN?

Åpner Brustad-bu

Snart kommer distriktets første søndagsåpne dagligvarebutikk. TRENGER VI SØNDAGSÅPNE BUTIKKER?

Krisemøte om Rally Norway

Det haster veldig for Rally Norway å få en statlig garanti. Ellers blir det ikke flere VM-rally…

Dette går i dass

Vi kaster mye rart i do. Givas ber oss slutte. HVA KASTER DU I DO?

Uavgjort mot Brage

2-2 i et gjesp av en fotballkamp. SI DIN MENING! LIVE | KIL – IK Brage | Full runde i England

Brustad blir fylkesmannvikar

Tidligere Ap-statsråd Sylvia Brustad blir fylkesmannsvikar for Sigbjørn Johnsen. FORNØYD MED LØ…

Skihytta holder åpent hver dag

Distriktets mest tilgjengelige skihytte ligger midt i et vinterkledd golflandskap. HVOR ER DE B…

Uavgjort igjen

Tett og jevnt for Knights. RADIO | Følg kampen direkte på Radio Kongsvinger

KIL-styret trekker seg

Styreleder Henrik Mohn og resten av KIL-styret trekker sitt kandidatur til gjenvalg. SI DIN MEN…

Lesernes Vinterfestivalbilder

Bøkko-løpet på Sand

Foto: Gunnar Nygård

Se bildene her!

Ungdommens Kulturmønstring

Bildene fra MGP-finalen

Lesernes bilder

Tips oss

TLF | 62 88 25 00
E-POST | tips@glomdalen.no
SMS/MMS | GLTIPS til 2005

Kontakt oss

TLF | 62 88 25 00
POST | Glåmdalen, postboks 757, 2204 Kongsvinger
E-POST REDAKSJON | redaksjon@glomdalen.no
E-POST ANNONSE | annonse@glomdalen.no
E-POST ABONNEMENT | abonnement@glomdalen.no

glomdalen.no

SJEFREDAKTØR | Erling Brøndmo
KANALSJEF | Geir Christiansen
NYHETSREDAKTØR | Tom Roger Hæhre

Redaktøransvar