Sp-politiker og medlem i den regionale rovviltnemnda, Merete Furuberg, mener ei kvote på fem gauper i Hedmark til jakta i 2006 er altfor lite.
Kampstart om:
Å eie bil kan bli dyrt og kan by på bekymringer. Derfor velger mange leasing. Men hva lønner seg egentlig – eie eller leie bil?
Verdas mest avanserte dykkarskip
|
Vidar Nygårdseter
E-post
|
|
| Publisert 30.12.2005 kl 22:32 Oppdatert 30.12.2005 kl 22:32 |
Hun vil det skal skytes dobbelt så mange.
Fylkesmannen har nemlig foreslått at det kun skal tas ut fem dyr i forbindelse med jakta i februar. Det vises til at myndighetene har satt et mål for Hedmark på ti familiegrupper av gaupe i Hedmark, og at tellinger som er foretatt viser at det trolig bare er et sted mellom 6-8 familiegrupper i fylket.
- Må ta ut mer
- Hedmark har det desidert største rovdyrtrykket. I rovviltmeldingen som ble vedtatt for noen år tilbake ble det vedtatt at belastningen skulle fordeles på større områder. Ulvebestanden øker kraftig, for at ikke rovdyrtrykket skal bli for stort totalt sett må vi ta ut mer gaupe, sier Furuberg.
Hun viser også til at det ennå ikke gis nok midler til forebyggende tiltak mot rovdyr, som igjen bør bety at de nasjonale målene som er satt ikke kan følges.
Når rovviltnemnda møtes 5. januar, vil hun foreslå at kvoten til gaupejakta blir minst like stor som i fjor. Det vil si 12 dyr.
Dessuten vil hun gå inn for at det skal bli jakt på østsiden av Glomma i glåmdalsdistriktet, noe Fylkesmannen ikke legger opp til i sitt forslag.
Overskyting
Det vises til at det de siste årene har vært en overskyting av antall dyr i forhold til tildelt kvote i dette området. Kvoten har vært på ni dyr de siste fire årene, mens jegerne har skutt hele 18 gauper.
Vest for Glomma i glåmdalsdistriktet er rådet fra Fylkesmannen at det kan felles ei gaupe.
Familiegrupper er dessuten fredet over hele fylket.
Furuberg setter spørsmålstegn ved om antall registrerte familiegrupper i fylket som er registrert stemmer.
- Mer enn kvoten
- At jegere på østsiden av Glomma i glåmdalsdistriktet de siste årene har skutt flere gauper enn tildelt kvote, sier kanskje like mye om hvor stor bestanden av gaupe er, enn kvoten som er tildelt, sier Furuberg, som tror flere av medlemmene i rovviltnemnda deler hennes syn på at gaupekvoten økes. Til sjuende og sist er det likevel Direktoratet for naturforvaltning som godkjenner kvoten.
NYHETER
Rovdyrgjerdet fungerer, men ikke slik man ønsker. Hele sommeren befant to
bjørner seg på innsiden av gjerdet på Grue Finnskog.
SI
DIN MENING!
Les mer
Kalenderen fra mittglomdal | ||
Mest kommentert | ||
Lesernes bilder | ||
Nye kommentarer