Politiet har nå begynt å interessere seg for oppfordringer fra lokale rovdyrmotstandere til ulovlig jakt.
Kampstart om:
Petter Solberg har «lånt» ledelsen under Rally Finland, men er på andreplass før den avsluttende dagen tar til.
Henning rullet ut av Rally Finland
|
Kjell-Ivar Wålberg
E-post
|
|
| Publisert 17.08.2005 kl 21:18 Oppdatert 18.08.2005 kl 13:03 |
Åsnes-lensmann Bjørn Trumet har ifølge NRK innkalt Ole Hemseter, mangeårig leder i Østre Hedmark Vilt og Miljøforening. Dette etter at flere medlemmer i foreningen på et medlemsmøte fredag ifølge et referat i Østlendingen oppfordret til ulovlig jakt. Lensmannen minner om at det å oppfordre til ulovligheter i seg selv er straffbart.
«Aldri oppfordret»
- Jeg har aldri oppfordret til ulovlig jakt. Jeg har sagt at det bare er kuler og krutt som duger, men har ikke sagt at det skal skje ved ulovlig jakt, sier mangeårig leder i Østre Hedmark Vilt og Miljøforening, Ole M. Hemseter, til Glåmdalen.
- Så du er ikke på linje med og er uenig med din foreningskollega Jørgen Ebbell som ifølge referatet fra møtet blant annet uttalte at «det er fælt at vi skal måtte oppfordre til ulovligheter»?
- Det må han svare for selv, sier Hemseter, som forsikrer at han ikke frykter problemer med politiet.
- Betyr det at du tar avstand fra ulovlig jakt?
- Det vil jeg ikke kommentere, ler Hemseter og legger til at han har sitt på det tørre. Og politiet har han ikke hørt noe fra, sier han.
Ebbell står ved sine ord
I det nevnte møtet oppfordret Jørgen Ebbell fra Grue jegerne til å gjøre likedan som da de skjøt ned revstammen en gang i tiden - passe på til våren og ta rovdyrene så fort de kommer ut av hiet. - Så mange jegere som det er i dette distriktet blir det ikke mange rovdyr den enkelte jeger må ta, sa han ifølge referatet.
Til Glåmdalen sier Ebbell at han står ved det som er gjengitt i avisa. Mulige reaksjoner er han beredt til å ta. Ebbell sier det er nødt til å bli ulovligheter slik det nå er blitt med rovdyrene. Og han håper utspill som dette kan få politikerne til å reagere. Gjør de ikke det, mener han elgen er det neste som forsvinner fra skogen. Da er elgen borte om 10-15 år, hevder han.
SPORT
Vi følger to viktige, lokale kamper LIVE på lørdag:
Eidskog - Flisa klokka 15.00!
Lillestrøm -
Kongsvinger klokka 17.00!
Les mer
Kalenderen fra mittglomdal | ||
Mest kommentert | ||
Lesernes bilder | ||
Nye kommentarer