Får 2,7 mill. i erstatning

SØR-ODAL: Gunn Hege Finstad fra Nord-Odal og Hans Ove Hornberg fra Kongsvinger har fått til sammen 2,7 millioner kroner i oppreisning fra staten etter å ha blitt uskyldig dømt for seksuelle overgrep mot sine egne barn.

Fotball Live

søndag 14. mar. kl. 18:00
Strømsgodset - Kongsvinger

Kampstart om:

4 dager 1 timer 37 min. 7 sek.

Nettradio

G+ BIL & TRAFIKK

Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Eidskog  Grue  Kongsvinger  Nord-Odal  Sør-Odal  Våler  Åsnes 

Lars Fogelstrand

Publisert 29.12.2004 kl 02:23 Oppdatert 29.12.2004 kl 02:23

Tips en venn på e-post:

ERSTATNING: Hans Ove Hornberg har fått 1,2 millioner kroner i oppreisning etter feilaktig å ha blitt dømt for incest. Foto: Frede Y. Eriksen

- Jeg hadde aller helst sett at datteren min kom hjem, og da kunne staten bare beholdt pengene, sier Hans Ove Hornberg.

I 12 år var han uskyldig stemplet som overgriper, en tid han har beskrevet som et helvete. For ett år siden ble han endelig frifunnet og renvasket for seksuelle overgrep mot sin fem og et halvt år gamle datter.

- Kan ikke måles

- Jeg synes det er bra at jeg nå endelig har fått oppreisning. Konsekvensene av den feilaktige dommen kan derimot ikke måles i penger, sier Hans Ove Hornberg til Glåmdalen.

Han har fått 1,2 millioner kroner som plaster på såret av staten. Gunn Hege Finstad fra Nord-Odal, som også levde 12 år som uskyldig dømt for overgrep mot sin egen datter, har fått 1,5 millioner kroner i oppreisning.

- Pengene er ikke det viktigste. Hovedhensikten er å få et bevis på at jeg er blitt utsatt for en stor urett, sier Finstad, som flyktet til Finland etter soning i frykt for at barnevernet også skulle ta hennes ufødte datter.

Kontakt igjen

Hans Ove Hornberg gleder seg mest over at han nå har fått en viss kontakt med sin egen datter. I år kunne han igjen for første gang på mange år overlevere julegavene til henne personlig.

- Nå går det veldig fint. Jeg håper forholdet mellom oss kan gå i orden etter alle disse årene, sier en optimistisk Hornberg.

Ifølge Verdens Gang er 24 personer nå frikjent etter tidligere å ha blitt uskyldig dømt for incest. 15 av disse har fått til sammen 43 millioner kroner i erstatning og oppreisning.

- Lavt beløp

Pensjonert lagdommer Trygve Lange-Nielsen fra Oslo har engasjert seg i mange av sakene. Han sørget blant annet for gjenopptakelse og frifinnelse for Hornberg og Finstad.

- Beløpet til Gunn Hege Finstad er lavere enn vi hadde håpet på og regnet med, men jeg har ikke fått lest kjennelsen. Vi har nok ikke fått medhold i at det er en årsakssammenheng mellom dommen og at hun følte seg tvunget til å flytte til Finland, sier Lange-Nielsen.

Finstad sier til Glåmdalen at spørsmålet om erstatningsbeløp trolig vil bli anket inn for Høyesterett. Hun krevde tre millioner kroner i erstatning.

Her er Heliko-Petra

NYHETER Her ser du for første gang den berømte, forhatte og svært mye omtalte Heliko-Petra (Galven-tispa).

SI DIN MENING!
Les mer

Vidar Braaten er ny KIL-sjef

NYHETER 63- år gamle Vidar Braaten fra Sør-Odal tar over som styreleder i KIL Toppfotball etter Henrik Mohn. Les mer

Møt Roger Risholt på nett!

KIL Fjorårets KIL-kaptein stiller til KIL-chat med Glåmdalens lesere torsdag kl 09.00.

GI DEG SELV EN PÅMINNELSE HER!
Les mer

Engelsen på nett og galleri

KULTUR Haakon Engelsen fra Nes åpner separatutstilling - og byr på nett-intervju.

Se hele intervjuet i saken!

KIL-kamp går for halv pris

KIL Strømsgodset vil fylle Marienlyst stadion, og tror ikke KIL vil bidra til det. Derfor dumper Godset billettprisen.

HVA MENER DU? Les mer

Mest lest akkurat nå

Nye kommentarer

Mest sett på glomdalen.no

Boklansering av "Gjemselund skjelver"

Foto: Fredrik Økstad Sandberg

Les mer

«Trelags-fotballkamp»

Foto: May-Linn Saltnes Hansen.

Se bildene

Riksteatrets Ali Baba

Foto: Anita Krok

Se bildene

Thomas Myhres første KIL-trening

Foto: Simen Næss Hagen

Se bildene

Mest kommentert

Heliko-Petra er fanget

Ulvetispa er ikke lenger på frifot. SI DIN MENING!

Galventispa kan bli felt

I et møte med sauebønder fra Hedmark i dag varslet miljøvernminister Erik Solheim at Galventisp…

Hvordan vil du ha Festningsavenyen?

En gangbru utenpå gamlebrua, en lindealle langs Storgata og en kirsebærlund ved Helges hjørne. …

Krympet til 350 mill. kroner

Får rådmannen som han vil vedtar kommunestyret i Kongsvinger 25. mars bygging av nytt rådhus, k…

Heliko-Petra har fått matro

Heliko-Petra har av humane årsaker fått lov til å være i fred den siste uka. BLIR HELIKO-PETRA …

Gjemselund bytter navn

Det avtroppende KIL-styre vil selge stadionnavnet på Gjemselund. ER DET RIKTIG Å SELGE STADIONN…

Vil flytte kapellet

Kapellet ved Våler kirke kan bli flyttet for å gi plass til en ny kirke. HVA SYNES DU OM FORSLA…

– Jeg er supermotivert

Thomas Myhre har spilt i de mest prestisjetunge derbyene i Tyrkia og England. Nå er han klar ti…

Mame Niang klar for KIL

Mame Niang har skrevet under kontrakt med KIL. VIL MAME NIANG FORSTERKE KIL?

Endelig på Gjemselund

KIL-keeper Thomas Myhre har kommet seg fra Stavanger til Kongsvinger. HVA TROR DU OM KIL I ÅR?

«Når DU er med!» på Scene U

Foto: Lars Fogelstrand.

Se bildene

Brødrene Løvehjerte

Foto: Anita Krok.

Se bildene

Knights - Rosenborg

FOTO: Simen Næss Hagen

Se bildene

Tribunebygging

Foto: Solveig Walmann.

Se bildene

Skidag på Krokmoen

Foto: Britt-Ellen Nymoen.

Se bildene

Lesernes bilder

Tips oss

TLF | 62 88 25 00
E-POST | tips@glomdalen.no
SMS/MMS | GLTIPS til 2005

Kontakt oss

TLF | 62 88 25 00
POST | Glåmdalen, postboks 757, 2204 Kongsvinger
E-POST REDAKSJON | redaksjon@glomdalen.no
E-POST ANNONSE | annonse@glomdalen.no
E-POST ABONNEMENT | abonnement@glomdalen.no

glomdalen.no

SJEFREDAKTØR | Erling Brøndmo
KANALSJEF | Geir Christiansen
NYHETSREDAKTØR | Tom Roger Hæhre

Redaktøransvar