...
Da politiet kom fram til bilen satt det tre personer i baksetet og ingen foran. (Illustrasjonsfoto) Foto: TA

Alle satt i baksetet

Politiet bestemte seg for å stoppe bilen de møtte, og tok opp jakten. De fant tre personer sittende i baksetet.

Publisert 26.01.2012 kl 17:52 Oppdatert 26.01.2012 kl 17:52

Tips en venn på e-post:



Motormesse på Lillestrøm

...

Full fart og skinnende lakk!

Se bildene her!

Autostadt - Volkswagens mekka

...

Få et innblikk i hva du kan se på nært hold i Volkswagens Autostadt i Wolfsburg.

Se bildene her!


[TA] En politipatrulje observerer en Mercedes som de vil stanse for kontroll. Litt senere mister politiet bilen av syne i noen sekunder, før de finner den parkert med alle tre i bilen sittende i passasjersetene.

Slik startet historien i en rettssak som nylig gikk i Aust-Telemark tingrett. Der sto en 25 år gammel bileier tiltalt for promillekjøring og for å ha påvirket et vitne til å avgi falsk forklaring. En 21 år gammel kvinne, som forklarte til politiet at det var hun som hadde kjørt bilen, sto tiltalt for falsk forklaring. Både mannen og kvinnen, som begge er fra Buskerud, nektet straffskyld, skriver ta.no.


– Lite eller kort hår

Det var natt til lørdag 19. mars i fjor at en politipatrulje møtte en personbil i Heddal. Et politivitne, en kvinnelig politistudent, forklarte i retten at de bestemte seg for å stanse bilen for kontroll, og at de umiddelbart tok opp forfølgelsen. Politivitnet forklarte at hun så en mann med kraftig kroppsbygning og kort eller lite hår i førersetet da de møtte bilen.

Politipatruljen tok bilen igjen ved en bensinstasjon, hvor bilen var ute av syne i cirka 10 sekunder. Da de kom til den parkerte bilen satt den 25 år gamle bileieren våken til venstre i baksetet, uten belte. Han forklarte at han ikke visste hvem som hadde kjørt. To andre passasjerer, en mann og en kvinne, satt begge sovende og fastspente i passasjersetene. Den 21 år gamle kvinnen som senere tok på seg kjøringa var ikke til stede, ifølge politivitnene.


– Satte seg i baksetet

25-åringen ble tatt med inn til blodprøve, som viste at han hadde en promille på 0,78. Samme dag tok den 21 år gamle kvinnen kontakt med politiet og sa at det var hun som hadde kjørt bilen.

Dommerfullmektig Kari-Anne Hille Valla og meddommerne Karin Brekke Li og Jan Einar Stølan er imidlertid overbevist om at det var 25-åringen som kjørte bilen, og at han raskt satte seg over i baksetet før politiet tok kontakt. Retten mener også det er bevist at den 21 år gamle kvinnen har forklart seg uriktig, selv om de ikke finner det godt nok bevist at 25-åringen påvirket henne til å avgi falsk forklaring.


Bot på 37.500 kroner

Retten viser til at verken 25-åringen eller de to passasjerene har sett at den 21 år gamle kvinnen kjørte bilen. I tillegg vises det til politivitnets observasjon av en kraftig mannlig bilfører med kort hår, mens den 21 år gamle kvinnen har normal kroppsbygning og langt mørkt hår.

Den 25 år gamle bileieren er dømt til betinga fengsel i 24 dager med ei prøvetid på to år. Han må betale en bot på 37 500 kroner, samt 2000 kroner i saksomkostninger. I tillegg må han klare seg uten lappen i 18 måneder. Den 21 år gamle kvinnen slipper imidlertid ikke unna fengsel, hvor hun må sone 24 dager. I tillegg må hun betale 2000 kroner i saksomkostninger. Retten mener det er skjerpende at kvinnen selv kontaktet politiet for å avgi den falske forklaringa.


– Kvinnen anket

Politiadvokat Asle Sandnes, som var aktor i saken, sier at den 21 år gamle kvinnen har anket dommen.

– Lagmannsretten må avgjøre om de skal behandle anken. Det er også åpent om han som ble dømt for promillekjøring vil anke, så denne dommen er ikke endelig, sier Sandnes.

Biler til salgs lokalt


De nyeste annonsene:

Annonsere i avis og på nett?

Dagens videoklipp:

...

Dette irriterer!

Hei, det står faktisk om liv eller død her. Dust! Les mer


404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource: Director returned null object for resource : /api.no/resources/relax/article/57/4370341/

Tips oss

TLF | 62 88 25 00
E-POST | tips@glomdalen.no
SMS/MMS | GLTIPS til 2005

Kontakt oss

TLF | 62 88 25 00
POST | Glåmdalen, postboks 757, 2204 Kongsvinger
E-POST REDAKSJON | redaksjon@glomdalen.no
E-POST ANNONSE | annonse@glomdalen.no
E-POST ABONNEMENT | abonnement@glomdalen.no

glomdalen.no

SJEFREDAKTØR | Eivind Lid
INNHOLDSREDAKTØR | Geir Christiansen
ASS. INNHOLDSREDAKTØR | Tore H. Øwre
NETTANSVARLIG | Per-Erik Stømner

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.