Nok en gang må Toyota tilbakekalle biler.
Siden i fjor høst har Toyota kalt tilbake rundt 10 millioner biler for kontroller og reparasjoner.
Nå er det på'n igjen for den etter hvert ganske hardt prøvede Toyota-organisasjonen.
Bransjenettstedet autonews.com kan nemlig fortelle at Toyota nå tilbakekaller 412.000 biler i USA, på grunn av mulige problemer med styringen. Dette gjelder sedanen Avalon – og dessuten 39.000 eksemplarer av stor-SUV-en Lexus LX470 – og hjemme i Japan modellen Pronard.
Toyota skal ha mottatt rapporter om tre tilfeller der Avalon har vært involvert i ulykker. Men ifølge en talsmann for Toyota skal dette ikke ha medført noen personskader.
Svakheten skal være i rattlåsen hvor en del skal kunne knekke – og dermed kunne forårsake en ulykke. Det er imidlertid ikke klart om det har vært noen konkrete ulykker som kan spores tilbake til dette.
Avalon er en stor sedan som i hovedsak har en godt voksen kjøpegruppe. Den nyeste generasjonen kom på markedet i 2004. Ifølge Wikipedia ble denne modellen utviklet på rekordraske 18 måneder.
Toyota har i det siste gått langt i å innrømme at det har gått litt for fort i svingene de siste årene. Derfor skal de i framtiden bruke lengre tid på kvalitetssikre nye modeller før de slippes ut på markedet.
Alle bilene som blir kalt tilbake blir utbedret uten kostnader for eierne.
Originalen ble for liten for velfødde amerikanere.
11.02.12 - 49:17
Og det kan være alt fra enkelt til veldig kostbart å fikse.
11.02.12 - 02:56
Her er den komplette listen:
11.02.12 - 36:05