NES: Ikke bare gir lesing av bøker fine opplevelser: På Nes bibliotek får de som leser minst fem bøker i sommer, egen iskremfest.
Kampstart om:
Petter Solberg har «lånt» ledelsen under Rally Finland, men er på andreplass før den avsluttende dagen tar til.
Henning rullet ut av Rally Finland
|
Grete Svendsen
E-post
|
|
| Publisert 13.06.2003 kl 09:26 Oppdatert 13.06.2003 kl 09:31 |
Sommerlesekampanje heter det når biblioteket både på Å rnes og over hele Romerike inviterer alle mellom null og 13 år til å lese mer.
Så snart skolen tar ferie, er det bare å troppe opp på biblioteket og hente seg et lesekort.
- Dette er ikke skolearbeid! Vi ønsker å oppmuntre til lesing for moro skyld. Alle barn og foreldre trenger tid til rolige stunder, og bø ker er en flott ting å fylle tiden med, sier bibliotekar Elisabeth Kjensli i Nes bibliotek.
Is og bokpremier
Hun lokker med egen iskremfest for alle som gjennom lesekortet kan melde at de har lest minst fem bøker. Leser man over 10 bøker, er man med i trekningen om flotte bokpremier.
- Foreldre kan lese for dem som ikke har lært det selv ennå, og bildebøker er aktuelle for de minste. Det er nok å velge mellom i hyllene på biblioteket. Hva som helst av bøker kan leses, mens tegneserier og lydbøker har vi valgt å holde utenom denne gangen, sier Kjensli, som håper mange unge lesere benytter sjansen til hyggestunder med bok i sommer.
- Isfesten lager vi etter skolestart. Så fort ferien begynner, er det bare å komme hit og hente kort og å sette i gang, oppfordrer hun.
Ordne boklånet selv
Nes Bibliotek går sommeren i møte med rykende ferske internettsider, der bibliotekgjengere kan reservere bøker, se hvilke lå n man har og se hva som er populært å lese akkurat nå.
- Mappami er helt nytt. Her kan man legge inn sine egne interessesøk og bli oppdatert på de nyhetene biblioteket til enhver tid har. En slik tjeneste kan være med på å øke interessen for å lese, sier bibliotekar Hilde Myrbråten Opaker.
Nes biblioteks nye hjemmeside er å finne på www.nes-ak.kommune.no under kultur og fritid. Her ligger linkene også til landets store biblioteker.
- Biblioteket kommer hjem til lånerne. Jeg tror det blir viktig for leserne å kunne gå inn på nettet og forlenge lånene sine selv, sier biblioteksjef Karin Valen-Senstad.
Ris og ros
Nes bibliotek lager også en egen serviceerklæring, der de ansatte er ute etter ris og ros.
- Biblioteket tilhører dem som låner. Derfor vil vi ha innspill og ønsker. Det kan man gjøre enten med navn eller anonymt. Vi skal forsøke så langt vi kan å ta ønskene fra brukerne på alvor. Her er det sånn at om du ønsker deg mer om fotball, eller synes at biblioteket har altfor mange gamle bøker om kjemi, så kan du si fra, sier Valen-Senstad.
SPORT
Vi følger to viktige, lokale kamper LIVE på lørdag:
Eidskog - Flisa klokka 15.00!
Lillestrøm -
Kongsvinger klokka 17.00!
Les mer
Kalenderen fra mittglomdal | ||
MEST SNAKKET OM | ||
Lesernes bilder | ||
SISTE KOMMENTARER