SØR-ODAL:Å stå foran et kamera skremmer ikke Veronica Akselsen. Men å spille inn film er en helt ny opplevelse.
– Jeg har en liten skuespiller i magen, men det er vanskelig å få den ut, smiler Veronica.
Hun legger til at den eneste erfaringen hun har fra teater er skoleoppsetninger. Og dette er helt klart mye større, men hun synes det er morsomt.
– Det er artig å kle seg ut og innta en rolle. Hadde jeg fått muligheten igjen, hadde jeg tatt den, konstaterer hun.
Rolleliste
Filmen Akselsen har fått en liten rolle i, har tittelen «Yohan barnevandreren», og tar utgangspunkt i arbeidsvandringene av barn som fant sted på Sørlandet på 1800-tallet og fram til 1910.
Dette regnes som en av de største barnefilmproduksjonene i Norge, og har et budsjett på hele 35 millioner kroner. Det er mange kjente navn på rollelisten, som blant annet Dennis Storhøi, Agnete Haaland, Morten Abel og Alejandro Fuentes.
– Det har vært en kjempeopplevelse, og jeg har fått møte mange spennende mennesker, sier Veronica, og legger til at alle er veldig jordnære selv om de har kjente navn.
Spesielt Storhøi har Akselsen sansen for.
– Jeg har aldri møtt et mer sympatisk og koselig menneske før, smiler hun.
Veronica spiller sigøynerkvinnen Maria i filmen. På grunn av sin egen bakgrunn, føler hun seg derfor litt på hjemmebane. Veronicas far, Elias Akselsen, er også med i filmen.
– Vi ble oppsøkt fordi de ønsket at rollene i filmen skulle være mest mulig naturlige, forteller Veronica.
Det å spille inn film er en ny opplevelse for Akselsen, men hun liker det veldig godt og synes det er utrolig at ei lita jente fra bygda Skarnes får være med på noe så stort.
– Jeg lever stjernelivet, ler hun og sikter blant annet til vognen hun får bruke til å slappe av mellom opptakene og alle de dyre flybillettene filmselskapet kjøper for å få henne flydd til Kristiansand, hvor opptakene blir gjort, akkurat når de trenger henne.
– Det gir jo en idé om hvordan stjernene har det der borte i Hollywood. Filmen har jo ikke bare norgespremière, men også verdenspremière. Kanskje får jeg gå på den røde løperen, ler Veronica.
Rikskonsertene
Sjøl om hun beskriver det som et stjerneliv, er det også helt klart hardt arbeid. Og det har vært lange kalde dager.
Innspillingen begynte i april og da var det kaldt for skuespillerne å gå rundt ute i tynne bluser.
Det var perioder med innspilling både i april, mai og juni. I hele juli har det vært ferie, men i august starter opptakene igjen på filmen som skal ha première høsten 2009.
Veronica setter stor pris på alt hun har fått være med på i sitt unge liv. Og i tillegg til filminnspilling, ser hun blant annet fram til en høst fylt med norgesturné for Rikskonsertene og låtskriving før det igjen er tid for julekonserter som er hennes favoritter.
SISTE KOMMENTARER