Adobe Flashplayer må være installert i din nettleser og Javascript må være aktivert for at du skal kunne se video.
RADIO KONGSVINGER | Intervju med Asger Jensby

Tidenes KIL-løft

KONGSVINGER: Han bidro sterkt til at KIL fikk profflisensen i forrige uke. Nå vil Asger Jensby føre klubben til eliteserien. DISKUSJON!

Publisert 18.11.2008 kl 04:03 Oppdatert 18.11.2008 kl 15:21

Tips en venn på e-post:

...
Asger Jensby er en av flere som nå vil investere penger i KIL, slik at laget kan kjempe om opprykk i 2010. Foto: Mona Trandum

Omtalte lag og spillere


– Jeg er en vinnertype. Derfor hadde jeg ikke orket å bruke energi hvis KIL sin målsetting hadde vært en plass blant de åtte-ti beste. Målet må være en topp-fire plassering neste år, og deretter opprykk til eliteserien i 2010. Og da skal vi være med å bidra til at KIL stiller forberedt, og ikke blir et lag som rykker direkte ned igjen.

Det er store ord han kommer med, Asger Jensby.

Men samtidig kommer det fra en person som blant annet gjennom sitt firma IT Factory har gått inn med et tresifret antall millioner kroner til Bjarne Riis og Kurt Asle Arvesen sitt sykkellag CSC de kommende tre årene.

Reddet lisensen

Tom Nordlie har fått stempelet som redningsmannen i KIL. Det samme fortjener også den danske innflytteren. Etter at han først involverte seg i KIL for to uker siden, har ting skjedd raskt.

– Det ville vært ille som KIL skulle blitt degradert til 2. divisjon etter Tom Nordlies inntreden og den fantastiske høstsesongen. Det var virkelig krise, sier Jensby.

Etter et vellykket investormøte på Gjemselund, møtte Glåmdalen en svært fornøyd Jensby på hjemmebane i går kveld.

– Jeg har tatt på meg en prosjektlederrolle, som varer fram til årsskiftet. Dette innebærer å etablere et investorselskap, som minimum skal bestå av meg og fire andre investorer. Jeg skal bistå med budsjettarbeidet for både klubben og investorselskapet, samt komme med et opplegg til en samarbeidsmodell mellom klubb, investorselskap, sponsorer, trener, sportslig leder og administrasjon. Parallelt håper jeg vi kan få på plass Tom Nordlie, forklarer Jensby.

Tror på Tom

– Hvor sikker er du på at Tom Nordlie fortsetter?

– Vi hadde en lang samtale i dag. For meg var det viktigste å få kartlagt om kjemien stemte. Det gjorde den i høyeste grad. Vi er begge vinnertyper som ønsker å bidra til å gjøre KIL bedre, sier Jensby.

Det er meningen at investorselskapet skal eie samtlige spillere i KIL-stallen. I første omgang går selskapet inn med tre millioner kroner.

– KIL hadde 13 millioner kroner i budsjett. Skal man ha noe å gjøre på øvre halvdel i 1. divisjon kreves det minst 18-20 millioner. Det jobber vi mot nå, fastslår Jensby.

– Nordlie har antydet at det trengs fem-seks forsterkninger i stallen?

– Til meg sa han sju, og det mener jeg kan være realistisk i et slikt budsjett. Jeg har sett listen over spillere han mener vil passe inn i KIL. Det er spillere med tippeligaerfaring, i tillegg til en spiller fra den danske toppserien, avslører Jensby.

Kjenner kjendiser

Jensby er gift med Kongsvinger-kvinnen Eva Snare. Det er grunnen til at han har endt opp på Kongsvinger, etter å ha bodd i Oslo, London og København. I dag eier han flere firmaer. Blant annet ett som driver internettsted for fotballkjendiser som Robinho, Messi og Ronaldo. Han har tidligere også vært medeier og styreformann for fotballklubben FC Århus.

– Kanskje jeg greier å få til en showkamp på Gjemselund med noen av stjernene, smiler Jensby.

Kona Eva skyter inn:

– Se ikke bort ifra at han gjør det. Jeg har sett han få til de utroligste ting.

– Jeg har ingen ambisjon over å «ta over» KIL, men klubben er viktig for både byen og distriktet. Mitt beste bidrag blir kompetansen og kontaktnettet jeg har bygd opp gjennom mange år. Jeg har for eksempel god kontakt med FC Københavns styreformann Fremming Østergaard. Kanskje har han noen spillere å leie ut? Uansett overlater jeg det sportslige til Tom Nordlie, forsikrer Jensby.

– Trenger entusiasme

– Målet som investor er vel å tjene penger?

– Vi som i første omgang går inn vet jo at dette ikke er som en bank, der du får fem prosent rente årlig. Men skulle det en gang skje at vi sitter på en unggutt som blir solgt til kontinentet, da har vi jo plutselig fått jackpot, sier Jensby.

Dansken utelukker ikke at det kan bli en eierstruktur der de fem investorene eier to tredjedeler av aksjene, mens mindre firmaer og privatpersoner kan kjøpe aksjer og eie den siste tredjedelen.

– Det vi trenger er engasjement og entusiasme rundt fotballen. Jeg synes for eksempel at kronerullingen for å beholde Tom Nordlie er helt fantastisk. Det viser at folk bryr seg om hva som skjer med KIL, sier Jensby.

500 - Internal server error

Error message:
Transformation ended in error for request URI: /componada/component/show-esi/normal/football/magic/www.glomdalen.no/57/3928833/2008-11-18T15:21:57Z when using style sheet component_xhtml2html.xsl. Masked exception is:
Problem transforming sheet: jar:file:/var/jetty/componada/Jetty_0_0_0_0_9002_componada.webapp.war__componada.webapp__.bdff6g/webapp/WEB-INF/lib/componada-xslt-1.176.jar!/xslt/component_xhtml2html.xsl

root cause:
org.xml.sax.SAXParseException: A DOCTYPE is not allowed in content.

, group
X-Trace-App: [componada ; knata.api.kunder.linpro.no ; Fri Feb 10 03:36:53 CET 2012] X-Trace-App: [corredor ; blanken.api.kunder.linpro.no ; Fri Feb 10 03:36:53 CET 2012]


Tips oss

TLF | 62 88 25 00
E-POST | tips@glomdalen.no
SMS/MMS | GLTIPS til 2005

Kontakt oss

TLF | 62 88 25 00
POST | Glåmdalen, postboks 757, 2204 Kongsvinger
E-POST REDAKSJON | redaksjon@glomdalen.no
E-POST ANNONSE | annonse@glomdalen.no
E-POST ABONNEMENT | abonnement@glomdalen.no

glomdalen.no

SJEFREDAKTØR | Eivind Lid
INNHOLDSREDAKTØR | Geir Christiansen
ASS. INNHOLDSREDAKTØR | Tore H. Øwre
NETTANSVARLIG | Per-Erik Stømner

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.