Eidsvoll (ANB) : For ett år siden mistet Roy Schjetne sønnen under Utøya-massakren. Nå støtter han broren sin i letingen etter Sigrid Giskegjerde Schjetne.
[Romerikes Blad] Ett år etter at familien Lund Schjetne i Eidsvoll fikk sønnen Fredrik drept på Utøya, er familien rammet igjen.
16 år gamle Sigrid Giskegjerde Schjetne som er savnet i Oslo, er Roy Schjetnes niese.
– Hovedfokuset vårt er å være tilstede for broren min, kona hans og yngstedatteren deres, sier han til rb.no.
Roy har selv vært ute og lett etter 16-åringen i natt, men er nå sammen med familien.
– Dette er bare helt forferdelig, sier Roy.
Håpet om å finne Sigrid i livet står fortsatt sterkt. Ifølge Roy er det ikke noe annet alternativ.
– Uvitenheten er grusom. Vi opplevde mye av det samme bare for ett år siden. Å måtte gjøre det igjen, er bare helt forferdelig, sier han.
At barnet ditt ikke kommer hjem, beskriver Schjetne som noe av det verste som kan skje deg som forelder. Tapet av sønnen Fredrik gjør imidlertid at han har litt erfaring.
– Vi sitter med en erfaring jeg gjerne skulle sluppet å bruke, men vi vet litt om hva som kan gjøres og kan ta med oss den grusomme erfaringen, sier Roy til rb.no.
Han forteller også at det er mange i pårørendegruppa etter 22.juli som har blitt sterkt påvirket av forsvinningssaken.
– Det ripper uten tvil opp i mange sår.
Roy Schjetne og familien setter utrolig stor pris på det enorme engasjementet hele landet har vist etter at Sigrid ble borte.
– Det gir et håp og er en veldig god støtte, sier han.
Nå håper han bare at ikke all oppmerksomheten har skremt gjerningsmannen.
Det er umulig for Roy og familien å unngå at forsvinningen ripper opp i tapet av sønnen, men de er fast bestemt på at deres jobb er å holde motet og håpet oppe.
– Vi må bare håpe at vi klarer å finne henne, sier han.
Voldsomt sinne. Svært kontrollerende regime. Fysisk og psykisk vold. Dette er
noe av det endel menn også i glåmdalsregionen utsettes for av sine koner og
samboere
Les mer
Tyvene som sto bak sjokkbrekket i Charlottenberg natt til onsdag er fortsatt
på frifot..
Les mer