...
Carl Erik Torp og Kongsvingerhar et budsjett på 22 millioner kroner, men satser på å berge plassen. Foto: Digitalsport

Tøft for nykommerne

Oslo (ANB-NTB): Det er ventet at de nyopprykkede lagene får et vrient møte med eliteserien. Størst forventninger er det til Hønefoss.

Publisert 11.03.2010 kl 16:42 Oppdatert 11.03.2010 kl 17:09

Tips en venn på e-post:


Ringerikingene debuterer på øverste nivå når de løper ut på Alfheim (Tromsø) 14. mars.

– Hovedmålet er å overleve. Klarer vi det, har vi gjort det veldig bra. Alt over å berge plassen er en kjempebonus, sier Hønefoss-kaptein Frode Lafton til NTB.

HBK har slitt voldsomt med å score mål i vinterens treningskamper. Det ble null mål mot Kongsvinger, Sandefjord, Brann, Strømsgodset, Århus og Haugesund. Først mot Fredrikstad halvannen uke før seriestart kom den første nettkjenningen (Madiou Konate).

– Det blir viktig å vinne de riktige kampene. Vi kommer ikke til å gi oss uten kamp, sier Lafton.

Sterke tilvekster som Paul Obiefule (Lyn), Rune Bolseth (Sogndal), Kristjan Sigurdsson (Brann), Davy Claude Angan (Lyn), Madiou Konate (Ankaragücü) og Erik Hagen (Vålerenga) gjør at ekspertene forventer mer av Hønefoss enn man ofte gjør av toppseriedebutanter.

Mini-budsjett

Kongsvinger derimot er ingen debutant, men glåmdølene er tilbake i det beste selskap for første gang siden 1999. Rødtrøyene har vært helt nede på nivå tre under sin ørkenvandring.

– Vi har det minste eliteseriebudsjettet gjennom tidene med våre 22 millioner kroner. Målet blir selvsagt deretter, og det er å overleve. KIL holdt seg på øverste nivå i 17 sesonger sist de var oppe. Hvorfor kan det ikke skje igjen, spør Vidar Riseth.

Jernstopperen, som var med å redde Strømsgodset fra nedrykk sist høst, er hentet inn for å lede Gjemselund-laget i eliteseriecomebacket. Skader og en tynn tropp gjør at mange tviler på mer enn gjestevisitt denne gang.

Leverer Sørum?

Haugesund er også tilbake i eliteserien etter flere magre sesonger. Thomas Sørum var toppscorer i 1. divisjon sist sesong. Han må levere varene om Jostein Grindhaugs elever skal overleve. I fjor ble det 24 mål på 29 kamper (0,83 i snitt per kamp).

– Snittet var bra, og det handler om å ta varene på sjansene. Min styrke i fjor var at jeg ikke trengte så mange sjansene. Jeg er ikke så voldsomt involvert i spillet, men er flink til å sette sjansene. Jeg er prisgitt de bak meg på banen. Serverer de like bra i år, så bør det bli en del scoringer, sier Sørum. (ANB-NTB)

FOTBALL LIVE

altomfotball.no
Kongsvinger - Notodden lørdag 18. feb. kl. 12:00
Kampstart om 6 dager 7 timer 15 min. 50 sek.
Følg kampen LIVE



Tips oss

TLF | 62 88 25 00
E-POST | tips@glomdalen.no
SMS/MMS | GLTIPS til 2005

Kontakt oss

TLF | 62 88 25 00
POST | Glåmdalen, postboks 757, 2204 Kongsvinger
E-POST REDAKSJON | redaksjon@glomdalen.no
E-POST ANNONSE | annonse@glomdalen.no
E-POST ABONNEMENT | abonnement@glomdalen.no

glomdalen.no

SJEFREDAKTØR | Eivind Lid
INNHOLDSREDAKTØR | Geir Christiansen
ASS. INNHOLDSREDAKTØR | Tore H. Øwre
NETTANSVARLIG | Per-Erik Stømner

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.