Selg ikke Gjemselund for billig

Publisert 10.03.2010 kl 09:15 Oppdatert 10.03.2010 kl 09:16

Tips en venn på e-post:

En helt annen side av saken er at anlegget på folke-munne uansett vil bli hetende Gjemselund også i årene som kommer.

Redaktøren mener

Skal Gjemselund få et nytt navn basert på en sponsor som er villig til å betale en årlig pris på å ha sitt firmanavn knyttet til stadionanlegget? Dette kan bli en realitet hvis det avtroppende styret i KIL Toppfotball får det som det ønsker, og det nye styret fullfører saken. Men det er styret i Kongsvinger Sportsanlegg som vil ha det siste ordet i saken.

Ved første øyekast kan det virke som helligbrøde å tukle med noe så innarbeidet som Gjemselund, anlegget som har sitt navn etter familien Gjems som i sin tid donerte tomta til idretten. På den annen side erkjenner også vi at toppfotballen er gjennomkommersialisert, og at det er en del av gamet å jakte på de sponsorkroner man kan. I Sandefjord betaler for eksempel Komplett.no 15 millioner for å ha sitt navn knyttet til anlegget i 10 år.

Hva prisen eventuelt blir i Kongsvinger, er ikke klart, styreleder Henrik Mohn antyder sekssifret beløp, eller alt mellom 100.000 og 999.999 kroner. Selg ikke Gjemselund for billig, er vår klare oppfordring. Her bør det være nærmere sjusifret og helst over om det skal være verdt prisen. Det er dessuten viktig å tegne en langsiktig kontrakt med en eventuell stadionsponsor, for å unngå at anlegget skifter navn i tide og utide. Det sier seg selv at en sponsor bør ha et varemerke og et omdømme som ikke bryter med de idrettslige idealene, og navnet bør være kort og konsist.

En helt annen side av saken er at anlegget på folkemunne uansett vil bli hetende Gjemselund også i årene som kommer, på samme måte som de fleste fortsatt sier Flisa stadion og ikke Glåmdal Bilsenter stadion. Det er noe annet om en sponsor gir sitt navn til et helt nytt anlegg. Da vil det nye navnet ha større sjanse for å feste seg i folks bevissthet. Men det igjen gjør at det er lettere for en klubb å forhandle med sponsorer om en god sponsorpris på et nytt stadionanlegg framfor på et anlegg som uansett på folkemunne vil bli hetende Gjemselund. Både i Sandefjord, Molde og i Ålesund er sponsornavn gitt til nye anlegg. Derfor er sponsornavn på Gjemselund et tveegget sverd.

Mest lest nå

...

Fylte for 100 - trukket 400

Fyller du drivstoff for mindre enn 400 kroner tar det mange dager før du kan disponere dine egne penger.
Les mer

...

– Barnet kan bli knust

– Jeg trodde ikke mine egne øyne, og måtte klype meg i armen for å kjenne om jeg var ved mine fulle fem. Les mer

...

Familien får klarsynthjelp

Stine Nikolaisen er fortsatt savnet. Nå har familien fått alternativ hjelp.
Les mer

...

Kjempet for livet

Gurin ble reddet fra drukningsdøden av 14 brannmenn og en våken nabo.
Les mer


Tips oss

TLF | 62 88 25 00
E-POST | tips@glomdalen.no
SMS/MMS | GLTIPS til 2005

Kontakt oss

TLF | 62 88 25 00
POST | Glåmdalen, postboks 757, 2204 Kongsvinger
E-POST REDAKSJON | redaksjon@glomdalen.no
E-POST ANNONSE | annonse@glomdalen.no
E-POST ABONNEMENT | abonnement@glomdalen.no

glomdalen.no

SJEFREDAKTØR | Eivind Lid
INNHOLDSREDAKTØR | Geir Christiansen
ASS. INNHOLDSREDAKTØR | Tore H. Øwre
NETTANSVARLIG | Per-Erik Stømner

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.