Rovvilttemaet ingen valgvinner

Publisert 01.09.2009 kl 22:00 Oppdatert 02.09.2009 kl 11:23

Tips en venn på e-post:

For de brede velgermasser er rovviltspørsmålet en parentes, i tillegg til at yngre generasjoner er mer opptatte av artsmangfold enn hensynet til sauebønder.

Redaktøren mener

Med drahjelp fra Heliko-Petra og debatten rundt denne ulven med finsk-russiske gener kan det se ut som om rovviltproblematikken er en stor og viktig sak i valgkampen. Mandagens rovviltdebatt på Finnskogen kan vitne om det samme, med bred politisk oppslutning fra nær sagt alle partier. Til og med Senterpartiets leder Liv Signe Navarsete tok turen til Svullrya med helikopter, i tospann med nestleder Trygve Slagsvold Vedum. Det siste har utvilsomt sammenheng med at meningsmålinger viser at Sp i verste fall kan miste sitt ene mandat i Hedmark. I tilfelle blir dette historisk i et fylke der partiet helt siden Bondepartiet så dagens lys i 1921 har stått sterkt og fortsatt har flere ordførere.

For åtte år siden la Sp svært stor vekt på rovvilt i valgkampen, men gikk likevel merkbart tilbake i glåmdalskommunene. Etter vår oppfatning vil dette temaet heller ikke denne gang gi noe parti drahjelp, eller ha innvirkning på valgresultatet. Riktignok er spesielt sauebønder og en del jegere langs svenskegrensen fra Østfold til Trøndelag opptatte av dette spørsmålet, og for enkelte som livnærer seg av sau kan det nok være helt avgjørende for valg av parti. Men for de brede velgermasser er rovviltspørsmålet en parentes, i tillegg til at spesielt yngre generasjoner er mer opptatte av artsmangfold enn hensynet til sauebønder. Dessuten: Hvilket parti skal rovviltmotstanderne stemme på? Det er ikke lett å si, skal man basere seg på partiprogrammer og det som kom fram i den tverrpolitiske debatten på Svullrya. Senterpartiet ynder å framstå som sauebøndenes fremste forkjempere, men som regjeringsparti har ikke Sp helt klart å leve opp til dette. Direkte oppsiktsvekkende var det dessuten at partileder Navarsete, som også er statsråd, skyldte på embetsverket under debatten på Finnskogen. Heller ikke Fremskrittspartiet er troverdig i saken, for etter at landsmøtet vedtok å utrydde ulven her til lands, står det ikke noe om dette i partiets program. Og Navarsete har utvilsomt rett når hun hevder at Frp er en større trussel mot bønder enn ulv siden det blant annet vil kutte mange milliarder kroner i landbruksstøtten. Praktisk talt alle partier ser nå ut til å være enige om at dagens rovviltpolitikk ikke helt fungerer, men ingen har nøkkelen til hvordan dette kan løses. Dessuten vil temaet rovvilt uansett politikk være et følsomt og kontroversielt område der det i praksis er umulig å finne kompromisser som tilfredsstiller alle de motstridende interesser og hensyn.

Mest lest nå

...

– Gravid med rektor

To ganger ble jenta gravid, første gang da hun var 17. Hun hevder hennes tidligere lærer og rektor var faren.
Les mer

...

Slik blir 17.mai-været

Det kan hende du slipper å ta med paraplyen i morgen.
Les mer

...

– Veldig frustrerende

KIL rundspilte Strømmen, men det hjalp lite da det var hjemmelaget som scorte mål.
BILDER l Se bildeserie fra kampen her!
REFERAT | Les livedekningen Strømmen - KIL !
Les mer

Øver til 17. mai-toget

Politiskolens førsteklassinger gleder seg til å gå i toget i Kongsvinger.
Se video og bilder i saken!
Les mer


Tips oss

TLF | 62 88 25 00
E-POST | tips@glomdalen.no
SMS/MMS | GLTIPS til 2005

Kontakt oss

TLF | 62 88 25 00
POST | Glåmdalen, postboks 757, 2204 Kongsvinger
E-POST REDAKSJON | redaksjon@glomdalen.no
E-POST ANNONSE | annonse@glomdalen.no
E-POST ABONNEMENT | abonnement@glomdalen.no

glomdalen.no

SJEFREDAKTØR | Eivind Lid
INNHOLDSREDAKTØR | Geir Christiansen
ASS. INNHOLDSREDAKTØR | Tore H. Øwre
NETTANSVARLIG | Per-Erik Stømner

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.